Logo
(Po-Pá, 10-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Váš nákupní košík je prázdný. Udělejte si radost a naplňte jej krásnými dekoracemi!
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
Budiž světlo! Jak si vytvořit hygge útulno
16.12.2022 Inspirace
Budiž světlo! Jak si vytvořit hygge útulno
Víte jak si užít hygge? A jaké máte oblíbené místo u vás doma? V záplavě každodenních povinností se neztraťte a vychutnejte si každý prostý okamžik. číst celé
Letos na Vánoce bude každý mít stromek
30.11.2022 Inspirace
Letos na Vánoce bude každý mít stromek
Slyšeli jste ze svého okolí, že letos si prostě ten „velký stromek“ nemůže někdo dovolit? Že je prý „drahý, neskladný, náročný“. Jenže… všechno je tak... číst celé
8 jednoduchých kreativních nápadů, jak si vytvořit zimní vesnici
19.11.2022 Inspirace
8 jednoduchých kreativních nápadů, jak si vytvořit zimní vesnici
Vánoční čas je za námi. Nastal čas mrazivé zimy, světla je málo a s nimi dlouhé tmavé noci. I když občas slunce prosvítí přes den tmavé šedé mraky, sv... číst celé
Zobrazit všechny články
Získejte naše nejnovější příspěvky!

Přihlaste se k odběru našich nejnovějších příspěvků a bonusů!

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG pro útulnou atmosféru
  3. Inspirace
  4. Letos na Vánoce bude každý mít stromek

Letos na Vánoce bude každý mít stromek

Nejznámější symbol tradičních Vánoc je ozdobený stromek. V Čechách a na Moravě se tento symbol se datuje od počátku 19. století. Stavěl se na stůl; malé ozdobené stromky se zavěsily špičkou dolů ze stropu nad štědrovečerním stolem.

Dnes ozdobené stromy najdeme na náměstí velkých i malých měst a rozsvěcení stromku si místní obyvatelé nenechají ujít. Každoročně se scházejí s ostatními, aby si tuhle chvilku společně vychutnali s hrnkem teplé medoviny, svařáku, skvělého jídla a sladkostí. Strom je bohatě vyzdoben. Na jeho větvích jsou zavěšené malé a velké koule, figurky různých velikostí a jeho dominantou jsou světelné řetězy.

 

„Strom je bohatě vyzdoben. Rozsvěcení stromku si místní obyvatelé nenechají ujít.“

 

Mnoho obchodů a obchůdků si stromky dává do svých interiérů a láká zákazníky, aby s nimi sdíleli předvánoční čas. Otevírám ráda dveře těch míst, kde tuhle výzdobu mají. Mrkněte se ve svém okolí nebo kamkoliv pojedete: obvykle tuhle předvánoční atmosféru objevíte v cukrárnách a kavárnách (ach to božské cukroví a dorty, kde voní právě uvařená káva!); v rodinných restauracích, co nabízejí sezónní speciality pro tento čas; v menších rodinných penzionech (drobné dekorace najdete i v okenních výklencích, když právě stoupáte po schodech ke svému pokoji). Tenhle symbol Vánoc najdete také na trhu u drobných trhovců, kteří nabízejí teplé nápoje, mlsné pochoutky, keramiku nebo skvělé domácí produkty vlastnoručně vyrobené (džemy, cukrovinky apod.).

 

 

Živý nebo řezaný? Každý rok přemýšlíte nad stejnou otázkou? Do bytu, chalupy nebo na zahradu? Ulehčíme vám rozhodování: stačí vám staré uschlé větve. Mrkněte níže. Zdroj: Pinterest.

 

„Drahý, neskladný, náročný“. Jenže… všechno je tak hodně jinak.

 

Slyšeli jste ze svého okolí, že letos si prostě ten „velký stromek“ nemůže někdo dovolit? Že je prý „drahý, neskladný, náročný“. Jenže… všechno je tak hodně jinak. Mám pro vás několik tipů, jak tohle elegantně vyřešit.

Nasbírejte si několik větších větví a drobných větviček. Z lesa si je přinesete při procházkách. Pokud máte zahradu, schovejte si ty nejkrásnější větve na vánoční období.

 

Stromek na zavěšení

Z jednotlivých větších větviček pomocí provázku uvažte siluetu stromku. Konce větví zkraťte na potřebnou délku podle prostoru, kam zamýšlíte stromek zavěsit.

 

Vyrazte do lesa! Posbírejte několik suchých větví, které jsou si podobné a navažte je tak, že připomíná siluetu stromku. Tohle hravě zvládnete sami! Zdroj: Pinterest.

Stojící stromek

Uschlé větvě ze stromů z vaší zahrady skvěle poslouží pro ten nejkrásnější vánoční stromek. Protože právě v listopadu začínají prořezy starých větví, které stromu překážejí. Vyberte si z celých větví, jak velký stromek chcete mít.

Originální stojící stromek sestavíte z hoblovaných střešních latí. Změřte si, jak vysoký má stromek být a vydejte se do nejbližšího hobby obchodu.

 

„Větve ze stromů z vaší zahrady poslouží pro ten nejkrásnější vánoční stromek.

A když nemáte zahradu, nezoufejte.“

 

Nezoufejte, když nemáte zahradu. I v lese se dají nalézt pěkné silné větve. A pokud i tak nebudete mít štěstí, zvolte jednoduší variantu: sestavte si ho sami.

Stačí jedna stará silnější větev a několik menších podobných větviček od stejného druhu stromu. Pomocí drátku a lepidla z tavicí pistole jednotlivé drobné větvičky připevněte k hlavní silnější větvi. Postupujte od spodu vzhůru a přidávejte větvičky tak, jak se to líbí hlavně vám. Celé „dílo připevňování drátem a lepidlem“ na hlavní větvičce, schováte pod jutový provázek. Stačí ho omotat okolo celé větve, která tvoří základ stromku a fixovat lepidlem z tavicí pistole.

Ozdoby na něm vypadají skvostně, když celý základ stromku natřete bílou akrylovou barvou.

Jako základ podstavce poslouží hliněný květník nebo proutěné nádoby. Pro zatížení zvolte např. kameny, které zakryjete sisalem, šiškami apod.

 

 

Pokud máte zahradu a každý rok vás čekají prořezávky (nejen) ovocných stromů, pak máte ideální příležitost uschovat nejkrásnější větev. Skvěle také poslouží jen silný základ, ke kterému drobné větve přichytíte drátkem a lepidlem z tavicí pistole. Zvolte bílý odstín na povrch. Ten totiž skvěle vynikne z mnoha ozdobami! Zdroj: Pinterest.

 

 

Zaběhněte do hobby potřeb! Vyberte velikost latě, tyček a podstavce z prkna přesně na míru. Velikost stromku je ve vaší režii (obrázek vlevo). Pro venkovní dekoraci použijte modřínové drobné větvičky. Svazky snadno svážete k sobě a připevníte k silnější větvi na podstavci (obrázek vpravo). Zdroj: Pinterest.

Pokud se ohlédneme do historie, zjistíme, že stromek ve vesnických domech býval zdoben velmi skromně – perníkem, domácím pečivem, sušeným ovocem a doma vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Mrkněte třeba na film „Krakonoš a lyžníci“. A tohle všechno máme doma i dnes.

 

„Ozdob je nepřeberné množství. Kombinujte designové i klasické kousky.“

 

Máte svoji krabici s ozdobami? Uvnitř se ukrývají poklady – koule pro předcích, darované figurky z uplynulých Vánoc, porcelánová šiška z trhu darovaná přáteli. Každá ozdoba má svůj příběh. Pojďte s námi pokračovat příběhem dále. Na větvičky ze stromků pořiďte ozdoby dřevěné nebo plechové – hvězdy, stromečky, vločky. Nejen že krásně vypadají, ale také vám vydrží pro další generace. Na perníčky také nezapomeňte. V dnešní době jsou „umělé“ tak nádherné, jako ty opravdové k jídlu.

 

 

Vytvořte závěsný designový stromek s ozdobami zvířátek, koulí, vloček a světelným řetězem. Oblíbenou dřevinou je bříza (obrázek vlevo). I z větviček, které nejsou z jednoho druhu stromu vytvoříte designový kousek (obrázek vpravo). Zdroj: Pinterest.

 

„Pokud máte odvahu na opravdový designový kousek, připravte si ptáčky!“

 

Ještě že sváteční období umí kouzlit i s naší fantazií! My přidáme ještě dřevěné mini sáňky a lyže; zavěsíme jeleny, medvídky a koníky. Vybereme umělohmotné koule, které jsou tak nádherné, že jsou od skleněných k nerozeznání. A pokud máte odvahu na opravdový designový kousek, připravte si ptáčky! V bílé nebo barevné variantě, tak jak se vám budou líbit. Jen nezapomeňte, že některé váží více a větvičky je proto musí být schopné unést.

 

 

Sváteční venkovský stromek z „klacků“ vyžaduje trochu zručnosti. Jeden konec každé větvičky provrtejte a navlékejte na kovovou tyč s držákem. Jednotlivé klacky poté nasměrujte tak, aby tvořil základní siluetu stromku. Zafixujte lepidlem z tavící pistole (obrázek vlevo). Milujeme drobné větvičky z břízy! Použijte je nejen na věnce, ale vytvořte z nich stromeček na stůl a bohatě ho ozdobte (obrázek vpravo). Zdroj: Pinterest.

 

„Pro večerní atmosféru nesmí chybět světelný řetěz s žárovičkami. “

 

Jakmile den končí a přichází pozvolné šero, které se přemění v tmu, chcete si kouzelnou atmosféru stromku užít co nejvíce. Protože pokud v minulém století používali svíčky na běžný stromek, tady je nahraďte světelným řetězem s žárovičkami. A tyhle žárovičky nemusí být jen „klasické“, ale zvolte třeba designové s vločkou, kouličkami apod.

 

 

Na trhu je široká nabídka dřevěných vyřezávaných stromečků. Mají jednu velkou přidanou hodnotu: budou vám dělat radost po celé zimní období. Stačí, když je po Vánocích „převléknete“ do jiného stylu. Zdroj: Pinterest.

„Tak už víte, proč každý letos bude mít stromek?“

 

Mějte krásný předvánoční čas.

 

Lucie & DecoupageTvoření.cz

 

Na stromek se vám budou hodit tyhle kousky:

       Hvězdy, stromky, vločky k zavěšení.  Vybrat si.

    Lyže, sáňky, brusle.  Ty chci.

        Perníčky a koule.  Beru je hned.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Získejte naše nejnovější příspěvky!
A je to! Už vám nic neunikne.

Create. Decorate. DIY.

Vytvoř. Dekoruj. Udělej si sám.

 

2009-2023 © Copyright DecoupageTvoření.cz Všechna práva vyhrazena. Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autora.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz