1. Úvod
 2. Nejčtenější na blogu »
 3. Zimní/Adventní speciál & DEKO
Připravujeme ...

Zimní a adventní speciál & DEKO, průběžně doplňujeme blog s články a inspirací.

Sledujte co nového jsme připravili.

Krásný adventní čas vám přeje DecoupageTvoření.cz


 

Sova ve Vintage stylu.

Vintage styl - roztomilá sova. Zimní období se dá využít velmi kreativně. Podívejte se do knížek o dekoracích, zkuste shlédnout několik webů, podívejte se na blogy o tvoření, sledujte YouTube kanál, hledejte v zajímavých televizních reportážích. Nechte se inspirovat přírodou kolem vás. Ačkoliv jsou stromy bez listí, mají své kouzlo. Pokud vám zbyli šišky, nějaká ta pichlavá větvička smrku, jedle, borovice, máte vyhráno. A pokud už všechno v teple opadalo, vyberte si umělé. Jsou zajímavé, neopadávají a ještě mají široké možnosti tvoření.

V sortimentu naleznete mnoho druhů sov a soviček - od těch nejmenších, až po ty větší, které se vejdou do středně velké dekorace. Většina z nich je v bílé barvě, ale najdete tu také jednu ve Vintage stylu, kterou bych vám chtěla připravit do jednoduché dekorace, kterou s několika dalšími přízdobami snadno sami sestavíte.

Co potřebujete:  Truhlík dřevěný (nabízíme ve dvou velikostech), sovu v patina barvě hnědá-béžová,  5 ks zimních větviček (svazek s listím, šiškou, pichlavou větvičkou a ojíněními bílými bobulemi), 5 ks bílých plstěných koulí. Svazek bílých růží (označené jako vánoční růže, ale jsou to v podstatě bílé univerzání malé květy, které se hodí do mnoha menších dekorací). Pro omotání truhlíku použijte hnědý kroucený provázek (stačí vám cca 2-3 metry pro větší truhlík). Pro uchycení přízdob: aranžovací hmota pro suchou vazbu (na vnitřní výplň truhlíku), 15 g bílého sisalu, aranžovací drát zelená.

Návod: Do truhlíku vložíme aranžovací hmotu (upravíme dle velikosti). Zakryjeme ji bílým sisalem, aby žádná část kostky nebyla vidět. Rovnoměrně umístíme větvičky, mezi ně vložíme bílé květy růží a k jedné straně vložíme sovu. Zbylá místa mezi větvičkami vyplníme bílými plstěnými koulemi. Všechny přízdoby umístíme rovnoměrně tak, aby nebyla vidět zakrytá aranžovací kostka. Truhlík omotáme krouceným hnědým provázkem, z kterého můžeme svázat mašli. Tentokrát mě napadl místo mašle použít bílý květ a připevnit ho k levé straně truhlíku. Květ vypadá tak, jako by vypadl z truhlíku, spíše ale jen volně leží. Truhlík můžete namořit bezbarvým lakem nebo namořit olivovým olejem. Lépe vynikne jeho struktura dřeva. Pokud ovládáte techniku decoupage, vyberete si vhodný vzor k sově a zkusíte i náročnější vzory.

E-shop:

 

Bc.Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz, 1.2.2018

 

Jak zdobit slámový věnec?

Vybrali jste si slámový věnec? A víte jak jeho základní korpus zakrýt? Postupujte podle obrázků - je to jednoduché:

   

  Obr.1: Potřebujeme:slámový věnec,aranžovací drát zelený, zahradní nůžky, jedlové větve. Pro dozdobení adventní svíčky, bodec/zápich pod svíčku, přízdoby a sušené plody a květy, barevné stuhy nebo sisal. Všechny aranžovací podklady, pomůcky, přízdoby, sušené plody, květy nakoupíte v e-shopu.

 Tip: pro přízdoby a svíčky používejte max. dvě barvy, aby věnec působil uceleně. Např. vhodné jsou barvy: červená a bílá; hnědá a bílá; modrá a bílá; zlatá a hnědá. Pokud budete používat více barev, může výsledná dekorace působit nekompletně. 

 

 

  Obr.2:Postup: Nejdříve si pomocí zahradnických nůžek nastříháme jednotlivé větve: stříháme max. délku 20 cm tak, aby vždy byly 2-3 větvičky na jedné (viz. obrázek). Na základní korpus věnce (ze slámy, proutí nebo vrby) postupně připevňujeme jednotlivé větvičky jedle.

 Tip: Jedle, douglaska, borovice: větvičky neopadají a spolehlivě drží i v teplém prostředí v domě.

 Smrk: jeho větvičky v teplém prostředí obvykle po 3 týdnech odpadají. Proto jej na dekoraci nedoporučuji. Pokud chcete, aby dekorace vydržela déle (pro vnitřní i venkovní použití), používejte větvě z jedle, douglasky nebo borovice. Také nezapomeňte, že v teplém prostředí všechny větvě po nějakém čase začínají šířit nepříjemný zápach. Pak už nezbývá než-li se s dekorací rozloučit.

 

 Obr.3: Připravené větvě přikládáme k základnímu korpusu věnce (na obrázku slámový věnec) a jednotlivé větvě připevňujeme pomocí aranžérského drátku, který postupně obtáčíme kolem korpusu s větvičkami. Pořádně stahujeme, aby se jednotlivé větvě neuvolnily. Takto pokračujeme po celém obvodu, až korpus věnce není vidět.

 

 

 

  Obr.4: Celý základ z jedlových větví dozdobíme. Zvolíme si barvu adventních svíček. Nejdříve zapíchneme do zdobeného korpusu zápichy na svíčky. Ty slouží zejména jako ochrana při zapálených svíčkách (aby nám dohořívající svíčka nezapálila celý věnec). Poté na zápich připevníme svíčky. Doplníme přízdobami, sušenými plody, květy, ovážeme stuhou.

 Tip: už víme, že pro přízdoby a svíčky je vhodné používat max. 2 barvy (viz. tip u obr.1). Pro sušené plody a květy v přírodním odstínu to neplatí: mají přírodní vzhled a jejich sušený vzhled zapadá kompozičně do jakékoliv dekorace. V e-shopu najdete vždy jen sušené plody v jejich přírodní barvě, a proto je můžete používat bez omezení.

 

E-shop: základní korpus věnce Ø 20 cm až 30 cm, zakoupíte na našem e-shopu v kategorii aranžovací podklady: VĚNCE.

 

Advent věnec  

Takto jednoduše může vypadat váš ozdobený věnec na základním korpusu věnce. Vyberte si materiál věnce, který se nejvíce barevně hodí do vašeho prostředí. Někdo má rád proutěné a vrbové věnce, jiný upřednotní materiál ze slámy, aby na něj mohl připevnit větvičky jedle, douglasky nebo borovice.

Bc.Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz, 30.11.2017 


 

Zimní saně.

Zimní dekorace v saních. .Sáňky v různých velikostech patří nejen k zimě, ale i k adventním období. Můžete do nich dekorovat jen přízdoby nebo je naaranžovat jako adventní věnec, tedy saně. Pokud jsou dostatečně velké, vejde se do nich množství sušených plodů, větviček, přízdob, květů a také figurek. Podívejte, jakou dekoraci lze připravit před adventním časem.

Co potřebujete: Truhlík v patina bílé 20x12 cm, 1 ks ptáčků v bílé, 1 ks zimní větvičky s šiškou, proutěnou kali, 5 ks šišek douglaska, 3 ks bílých a červených vánočních hvězd, 3 ks koulí skleněných v lesklé a tmavě hnědé, 12 ks muchomůrke, 3 ks přírodních hvězd, 2 ks proutěných hvězd, 3 ks bělených větví Pepe Cone, 1 ks bílého ojíněného jablka a 2 ks červeného jablka na zápichu. Pro uchycení přízdob: aranžovací hmota pro suchou vazbu (na výplň saní), 15 g bílého sisalu, aranžovací drát zelená.

Návod: Do truhlíku vložíme aranžovací hmotu (upravíme dle velikosti). Zakryjeme ji bílým sisalem, aby žádná část kostky nebyla vidět. Rovnoměrně umístíme přízdoby, které zafixujeme lepidlem z tavicí pistole. Konce šišek, květu Cedar Roce, proutěné koule a hvězd omotáme aranžovacím drátem, který zapíchneme do aranžovací hmoty mezi dekoraci. Přidáme na zápichu jablíčko, muchomůrky, skleněné koule, jablíčka červená a vánoční hvězdy. Všechny přízdoby umístíme rovnoměrně tak, aby nebyla vidět zakrytá aranžovací kostka. Truhlík vynikne nejlépe na tmavém pozadí, ideálně na tmavším podkladu dřeva.

E-shop:

 • Saně v bílé barvě - v zakoupení v e-shopu zde. Základ je uvnitř potažen nepropustnou fólií odolnou proti vlhkosti a nečistotě.
 • Přízdoby: ptáček - ozdoba bílý ptáček v našem e-shopu naleznete v různých motivech.
 • Přízdoby vánočních hvězd - květy v bílé a červené barvě.
 • Sušené květy a šišky - v zimním období na e-shopu k dostání široký výběr šišek (douglaska). Oblíbené květy Cedar Rose zejména na toto období.
 • Sisal - nezbytný pomocník pro finální úpravu. Bílý sisal objednejte zde.Sisal zakryje nevzhlednou kostku aranžovací hmoty. 
 • Aranžovací pomůcky - nezbytným pomocníkem při tvoření je aranžovací hmota, zakoupíte zde. Ničím jiným ji nenahradíte. Jedná se o suchou kostku, do níž pohodlně "zapícháte" všechny přízdoby. Je lehká a snadno se ořezává. Vázacím drátem do ní připevníte i sušené plody. Nezapomeňte objednat lepicí pistoli (k zakoupení zde).

 

Bc.Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz, 10.11.2017 

Saně zimní 7951Saně zimní 7961Saně zimní 7964
Co je Advent?

Advent - v křesťanství znamená "čas příprav"před vánočním svátkem a trvá čtyři týdny před vánoci. Adventní období se na území českém vyskytuje od raného středověku a od té doby z kalendáře nikdy vyškrtnuto nebylo.

Adventní čas začíná nedělí, nejbližší k 30.listopadu a trvá dvaadvacet až osmadvacet dní. V té době se nekonaly žádné zábavy, ani svatby a lidé se "postili".  Ženy připravovali zásoby na svátky, pekl se chléb, vánočka a koláče. Hospodář uklízel nářadí. Zvyky spojené s tímto časem představují barborky a cukroví, které se peče v prvním týdnu adventu. Součástí vánočních svátků se stala výzdoba nejen interiérů, ale také exteriérů - nejen v domácnostech, ale také v ulicích měst a vesnic. Sváteční atmosféru vystihují v oknech svítící žárovičky nebo květinová vánoční výzdoba, často jsou na vchodových dveřích umístěny dekorativní věnce. Součástí každé domácnosti je vyzdobený stromek. V té době probíhá i mnoho charitativních sbírek a akcí. A kdo nosí dětem dárky? V České republice je to Ježíšek; v Rusku je symbolem Děda Mráz (Mrazík); v anglosaských zemích Santa Claus; ve Velké Británii a Austrálii Father Christmas; v severských zemích nosí dárky vánoční skřítci.

Obr.1: adventní svícen, zdroj Advents-Floristik. Časopisy o aranžování zde.


 

Adventní trhy - historie a tradice

Historie a tradice

Adventní trhy jsou známé již od středověku a trvaly zpravidla dva týdny (v současné době trvají i déle). Vánoční trhy jsou místem setkání lidí, nabídka a poptávka rozmanitého vlastnoručně vyrobeného zboží, potravin a dárků. Konají se jak ve velkých městech, tak i na vesnicích.

Na tržištích v dobách minulých vystupovali kejklíři, akrobaté a hudebníci, ulicemi se linula vánoční hudba. Před sto lety na trzích bylo k zakoupení cukrářské, perníkářské sladkosti a nechybělo ani exotické ovoce: datle, fíky. Pro děti byly k mání malé hračky. Sušené ovoce se prodávalo na špejlích. Na trzích se nabízely ke koupi betlémy (celé i jednotlivé figurky), malované betlémy (nejznámnějšími se staly betlémy od Mikoláše Alše a Josefa Lady). Koncem 20 .století se tradice vánočních trhů opět obnovila a na náměstích jsou malé dřevěné stánky s malými drobnostmi, dárky, rukodělnými výrobky, ale také s potravinami (pečené či vařené podle staročeských receptů). Rádi zde ochutáme i svařené víno nebo vánoční punč.  


 

Betlémy, jesličky

Historie a tradice

Betlémy pocházejí z Itálie. V italské Umbrii vyrobil roku 1223 první betlém světec František z Assisi. Dal do žlebu krmivo a přivedl oslíky a sloužil první Štědrovečerní mši, později známou jako půnoční. V Čechách jej první představili jezuité, členové Tovaryšstva Ježíšova až roku 1560 v pražském kostele sv. Klimenta. Betlém představují hlavní postavy: Ježíška, Marie, Josefa, pastýři s ovečkami a tři mudrcové z východu. Časem se k nim postupně přidávaly další figurky lidí, zvířat i obydlí.

Jesličky zpravidla zůstávají až do 2. února (do Hromnic). U jesliček svítilo světlo a nadělovaly se sem malé dárky. Do 19. století byl betlém tradičním symbolem Vánoc, ale postupně jej nahradil vánoční stromek, který zůstal symbolem Vánoc do současnosti.

Betlémy v ČR

Nejcenějším betlémem u nás je více jak 100 let starý "Třebechovický Proboštův betlém", který roku 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Více o "Třebechovickém muzeu betlému v Třebechovicích pod Orebem" u Hradce Králové. Dalším unikátním betlémem je mechanický "Metelkův betlém"v Jilemnici. V Jindřichově Hradci naleznete "Krýzovy jesličky". V Národním muzeu v Praze je umístěn rozsáhlý malovaný betlém Jaroslava Charváta s tisícem figurek. A kam se můžete ještě dále vydat za betlémy:

V Čechách jsou centrem betlémářství Příbramsko (Svatá Hora) a Králíky (východní region). Dřevo z místních lesů je zdrojem pro vznikající betlémy. Oblíbené se také staly malované betlémy, určené zejména do kostelů.

V zahraničí je výrobou známé zejména Tyrolsko.

Betlém patří k adventní a vánoční atmosféře. Mnoho lidí v současné době má o betlémy velký zájem.

Výroba betlémů

Betlém může být stabilní i pohyblivý. Vyrobit ho lze ze dřeva, papíru, šustí, vosku, keramiky, textilu, vizovického pečiva, skla. Betlém lze zakoupit ve specializovaných obchodech s dekorací (samostatně můžete zakoupit i figurky) nebo si jej můžete vyrobit doma z dostupných materiálů (i pro úplné začátečníky): pomocí samotvrdnoucí hmoty, tmelu, papíru, polystyrenových polotovarů, ubrousků s motivy.

Zajímavé knihy o betlémářství:

 • Vaclík, A., Lidové betlémy v Čechách a na Moravě. Rok vydání 1987, vydal Vyšehrad. Počet stran 119. Kniha popisuje vznik a vývoj lidového betlémářství od 2.pol. 19.stol.

E-shop: 

Obr.1: betlém s figurkami (zdroj: Deko und Bastel-Ideen). 

Datum vydání: 8.11.2017. Autor: Bc. Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz

Všechna práva vyhrazena. Žádná část textu ani fotografie nesmí být využita bez výslovného souhlasu autora.

 


Svátek svatá Lucie 13.prosinec

Historie 

Co znamená jméno Lucie? Je odvozené z latinského slova "lux" a znamená "světlo". Lucie patří mezi katolické i pravoslavné svaté jako patronka slepých. Narodila se v rodině zámožných křesťanů. Matka ji chtěla provdat za pohanského ženich. Podle legendy si Lucie vypíchla obě oči, aby odradila pohanského ženicha a svůj majetek rozdala chudým. Panna Maria ji však poté darovala obě oči ještě krásnější. Proto bývá zobrazována s mečem, svítilnou a miskou, v níž leží dvě oči. Svátek je známý od 16. století.

Tradice

Lidové rčení praví: Lucie noci upije. Svátek Lucie se slaví jako svátek světla. V severských zemích je tento svátek velmi oblíben. Zejména ve Švédsku se tento zvyk stále udržuje. Nejkrásnější dívka jde v průvodu doprovázena družičkami a nosiči hvězd - chlapci. Na hlavě má korunu se svíčkami, která znamená konec temného období roku. Při průvodu zpívá a dává naději, že se opět vrátí světlo. Ve Švédsku přináší svatá Lucie tedy světlo.

Jak se tento svátek slaví u nás a co znamená? U nás znamená čistotu. Do domu přijde krásná dívka, v ruce má talířek s plápolajícím ohněm, vymete každý kout, nic zlého nedělá. O tomto svátku platilo, že ženy nesměly příst. Pokud zákaz porušily, Lucky ji potrestaly - pocuchaly ji přádlo. V jiných regionech Lucky chodívaly odívané celé v bílém, v ruce husí peruť. Chodily zpravidla jen do půlnoci, po půlnoci odložily své mlčení a říkaly: "Jdu, jdu, noci upiju". Svatá Lucie také chránila před čarodějnicemi. Zejména lidé na vesnicích věřili, že v tento den se scházejí čarodějnice, aby škodily dobrým křesťanům.

Pranostiky

 • Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
 • Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
 • Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
 • Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
 • Jaké jsou dni od sv. Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku (12 dní - 12 měsíců).

Poslední pragnostika znamená toto: ode dne svátku svaté Lucie do Vánoc zbývá 12 dní. Každý den znamená jeden měsíc v následujícím roce a to předurčuje, jaké bude počasí v každém měsíci následujícího roku.

Dekorace

Okna, stoly, skříňky doma i na chalupě; ale také zahradu si ozdobíme lucernami (červená lucerna), svícny ze sklanebo terakoty. Domalovat je můžeme akrylovými barvami, barvami na sklo a dozdobit malými přízdobami jablíček, sušených plátků pomeranče, větviček jedle,túje, cesmíny, apod. Imitaci sněhu vytvoříme pomocí tmelu sníhnebo dekorační sníh. Přidáme barevné mašle a stuhy. Do svícnů vložímečajové svíčky s vůní skořice/jablko, perníku nebo pečeného závinu (v nabídce i mnoho dalších vůní), samostatně můžeme použít svíčky v různých velikostech, které ovážemerafií. Do okolí volně vložíme borovicové nebo modřínové šišky, malé snopy Khus Possy, proutěnépřírodní hvězdy, koule.

E-shop (materiál k tvoření):

Obr.1,2: svíčky s patchwork ozdobami (zdroj: Wohnen-Idee). Červená lucerna na čajové svíčky s velkou přírodní hvězdou a skleněným svícnem (zdroj: DecoupageTvoření.cz). 

Datum vydání: 8.11.2017. Autor: Bc. Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz

Všechna práva vyhrazena. Žádná část textu ani fotografie nesmí být využita bez výslovného souhlasu autora

 

 


Adventní kalendáře

Historie a tradice

Adventní kalendář je vystřihovací kalendář, který zpravidla udává 24 dní do vánoc. Dává se zejména dětem v první adventní den. Uvnitř se může schovávat malá sladkost nebo jiné překvapení. Dětem tak krátí čas, který zbývá do příchodu ježíška.

První kalendář vydal roku 1908 německý podnikatel a majitel tiskárny G. Lang. Měl název "V zemi Ježíškově". Obsahovaly dva listy s vystřihovánkami. Poté jej začali připravovat i významní umělci; kalendář nevycházel jen v letech první světové války a po Hitlerově nástupu k moci. Adventní kalendář zobrazuje zejména Santa Clause, řídícího spřežení sobů zasněženou krajinou.

Současnost a výroba adventního kalendáře

Adventní kalendář je zejména v malované formě, tak jak jej běžně můžeme zakoupit v obchodech a obsahuje kousek čokolády. V současné době se však hojně začíná vyskytovat v šité, patchworkové, pletené nebo háčkované podobě. Potřebujete různé druhy látek nebo bavlnek a můžete se pustit do svého adventního kalendáře. Inspiraci najdete v mnoha časopisech nebo na internetu. Oblíbená technika je i tvoření pomocí decoupage a aranžování. V prodeji můžete najít "malé domečky" s 24-mi okny nebo zásuvkami, do které můžete schovat sladkost, bonbon, kousek čokolády nebo jiné překvapení. Materiál, který potřebujete: domeček a různé druhy ubrousků, popř. malé přízdoby zakoupíte v obchodech s kreativním tvořením a dekoracemi.

Zajímavosti

Největší adventní kalendář mají v městečku Gengenbach v Německu: tvoří ji 16 let ozdobená okna radnice. Neskrývají se za ní žádné velké pamlsky, ale každý den v 18:00 hod. se otevře jedno z oken a objeví se velký obrázek.

E-shop: Časopisy - ruční práce.

Datum vydání: 8.11.2017. Autor: Bc. Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz

Všechna práva vyhrazena. Žádná část textu ani fotografie nesmí být využita bez výslovného souhlasu autora.

Obr.1-5: adventní kalendáře technikou decoupage a aranžování, zdroj časopis Deko und Bastel-Ideen č. 61/2012. Obr.6-8: adventní kalendář, zdroj časopis Deko und Bastel-Ideen č. 67/2013. Další nápady na šité, patchwork, háčkované a pletené kalendáře v časopisech Lena´s Patchwork Weihnachten; Anna a Anna speciál: Nähen für Weihnachten.

 


 

Adventní věnce

Historie a tradice

Tradičním symbolem předvánočního času je adventní věnec. Skládá ze zeleného chvojí: větviček smrku, jedle, jalovce, túje, vhodný je i tis a především se 4 svíček. Víte co symbolizuje Adventní věnec? Kruh znamená jednotu Boha a lidí, plamen svíček Krista. Věnce se objevují od poloviny 19. století a do českých zemí přišly z Německa a Rakouska. První svíce se rozsvěcí na první adventní neděli a v poslední adventní neděli, tj. před Kristovým narozením, září všechny. Adventní věnce září zejména v rodinách na slavnostně vyzdobeném stole, ale především se objevují v kostelích. Barevnost svíček se určuje podle liturgie a vychází z křesťanství. Nejpoužívanější barvou je fialová - znamená pokání, půst a růžová - představuje předvánoční veselí. V jednotlivých zemích však jsou různé odlišnosti. Svíčky mají také svá jména:

 • první je nazývána "svíce proroků" (památka na proroky, kteří předpověděli příchod Ježíše Krista);
 • druhá svíce "betlémská" (symbol Kristových jeslí);
 • třetí svíce "Gaudete - radostná" (představující radost) a
 • poslední čtvrtá svíce "andělská" (symbol míru a pokoje).

Adventní věnce bez svíček se používají jako ozdoba na vchodové dveře, vrata, stěnu nebo do oken.

Rekordní věnec zdobí od roku 1999 v malé obci Miroslav na Znojemsku. Věnec má 7 metrů a je zapsaný v knize rekordů.

 

Vyrábíme adventní věnce

Základem adventního věnce je slaměný, polystyrénový nebo proutěný kruh.  K omotání kruhu použijeme větvičky smrku, jedle, jalovce, túje, vhodný je i tis nebo břečťan. Profesionálové nejčastěji používají větvičky jedle. Svíčky můžeme vložit také do koše, ošatek nebo bedýnek. Na dekorace lze použít malé přízdoby, např. mašle, hvězdičky, koule matné i lesklé, se třpytkami; sušené plody: šípky, oříšky, šišky, skořici, badyán, plátky pomeranče a další přízdoby související s předvánočním časem. Přízdoby připevňujeme drátkem nebo tavicí pistolí.

Postup: ke kruhu přikládáme větvičky o max. délce 10-15 cm a postupně stahujeme vázacím drátem. Každá další řada musí překrývat řadu předcházející. Do korpusu poté zapíchneme kovové bodce na svíčky (použijte vždy tuto nehořlavou podložku - je bezpečná, neboť se v ní svíce "neviklá a různě nemění polohu"). K dozdobení použijeme různé přízdoby, dle svého vkusu: hvězdy, koule, sušené plody, aj. Více... podrobný návod na výrobu.

Pokud věnec použijeme na vchodové dveře (jako symbol domovního znamení); postup bude stejný. Nepotřebujeme však bodce ani svíčky. Můžeme použít ještě široké a dlouhé barevné stuhy.

K zavěšení klasického věnce ze stropu, potřebujeme 4 široké stuhy, které se nahoře sbíhají. Věnec nezavěšujeme příliš vysoko nad stůl, aby vosk ze svíček nestékal na stůl; ani vysoko ke stropu, aby kouř ze svíček neznečistil strop.

Věnce v poslední době lze vyrábět i netradičně: např. polystyrénové kruhy lze "obháčkovat", omotat barevnými stuhami nebo polepit sušenými plody (např. badyánem), popř. vyrobit z borovicových šišek.

Obr.2: Adventní věnec, zdroj Lea Kreativ Extra. Obr.3: Adventní věnec, zdroj Dekorative Floristik. Obr.4: Svícen, zdroj Dekorative Floristik. Obr.5: Adventní svícen, zdroj Weihnachtliche Floristik. Časopisy o aranžování zde.


 

Truhlík s ptáčky

Ptáčkové v truhlíku.Oblíbenou figurkou pro aranžování jsou různé druhy ptáčků. Hodí se do zimních i jarních dekorací. Můžete je nahradit i motivy z ubrousků, které naleznete na našem e-shopu nebo internetu. Podívejte se, jak tvořím do truhlíku já. Tenhle nápad s bílými ptáčky ze srotimentu e-shopu je kombinovatelný pro každé z období.

Co potřebujete: Truhlík v patina bílé 20x12 cm, 3 ks ptáčků v bílé, 2 ks jablíček malých, 5 ks muchomůrek malých, bílé koule v počtu 5 ks malých a 3 ks středních, 2 ks hloh žluto-červených, 2 ks květ Cedar Rose, 2 ks snop Khus Possy, 4 ks šiška Douglaska, 2 m papírového provázku v hnědé barvě (nebo stuhu) na ovázání truhlíku, aranžovací hmota pro suchou vazbu, kousek bílého sisalu, aranžovací drát zelená.

Na dekoraci mimo truhlík: 1 ks muchomůrka velká, 5-6 ks šišek Douglaska, 3 ks červených jablíček, 3 ks koule ratan bílá Ø 5 cm, 3-4 ks větve bělené Pepe Cone.

Návod: Do truhlíku vložíme aranžovací hmotu (upravíme dle velikosti). Zakryjeme ji bílým sisalem, aby žádná část kostky nebyla vidět. Rovnoměrně umístíme ptáčky, které zafixujeme lepidlem z tavicí pistole. Konce šišek omotáme aranžovacím drátem, který zapíchneme do aranžovací hmoty mezi dekoraci. Přidáme na zápichu umístěná jablíčka, muchomůrky a hloh. Do rohu truhlíku lepidlem z tavicí pistole připevníme snopy a květ Cedar Rose. Zbylá místa mezi dekorací zakryjeme velkými a středními bílými koulemi. Celý truhlík ovážeme provázkem z papíru (nebo použijeme látkovou stuhu). Truhlík vynikne nejlépe na tmavém pozadí, ideálně na tmavším podkladu dřeva.

E-shop:

 • Základ truhlíku - máme v e-shopu ve dvou variantách (já jsem použila patinu bílou). Základ je uvnitř potažen nepropustnou fólií odolnou proti vlhkosti a nečistotě. Aranžovat do něj můžete dle své fantazie.
 • Přízdoby ptáčků - ozdoba bílý ptáček v našem e-shopu naleznete v různých motivech.
 • Přízdoby muchomůrek - ozdoby muchomůrek nebo mini jablíček jsou vhodným doplňkem v každém aranžování.
 • Sušené květy a šišky - v zimním období na e-shopu k dostání široký výběr šišek (smrk, borovice, douglaska). Oblíbené květy Cedar Rose již po celý rok.
 • Sisal a stuhy - nezbytný pomocník pro finální úpravu. Sisal zakryje nevzhlednou kostku aranžovací hmoty a ze stuh vyrobíte různé velikosti mašlí. Já jsem ale tentokrát použila papírový provázek.
 • Aranžovací pomůcky - nezbytným pomocníkem při tvoření je aranžovací hmota. Ničím jiným ji nenahradíte. Jedná se o suchou kostku, do níž pohodlně "zapícháte" všechny přízdoby. Je lehká a snadno se ořezává. Vázacím drátem do ní připevníte i sušené plody. Můžete využít i lepicí pistoli.

 

Bc.Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz, 13.2.2017 

Truhlík ptáček 01Truhlík ptáček 02Truhlík ptáček 03Truhlík ptáček 04Truhlík ptáček 05Truhlík ptáček 06Truhlík ptáček 07
Zimní saně

Zimní saně.Bez nich by se to v zimě neobešlo. Mají je rádi dospělí i děti, neboť na nich v zimě sjíždějí zasněžené kopce mezi mezemi. A když staré dřevěné rohačky nechají před chalupou přes noc, kdy na ně nasněží; babička na ně položí misku plnou oříšků a sušeného ovoce pro ptáčky. Ty pane mají pak hostinu! Povídala babička, že je nechali ve stodole a na jaře v nich objevili malé hnízdo sýkorek. Podívejte se, jak tvořím se saněmi já.

Co potřebujete: Saně z proutí, 3 ks ptáčků, 2 ks jablíček, bílé koule  v počtu 5 ks malých a 3 ks středních, 9 ks šípků, 3 ks muchomůrek, hrušku z proutí, 2 ks otýpky (Snop Khus Possy), 2 ks květ Cedar Rose, 1 m červené stuhy (na mašli), 2 ks šišky Douglaska, 7 ks stébel obilí pšenice, aranžovací hmota pro suchou vazbu, kousek bílého sisalu, aranžovací drát zelená.

Návod: do vnitřku saní vložte aranžovací hmotu (zbytek okrojte nožem), zakryjte ji bílým sisalem. Na okraj saní připevněte drátem nebo papírovým provázkem, svazky obilí pšenice. Do zadní části saní vložte proutěnou šišku. Přidejte ptáčky do společnho hnízda a rovnoměrně umítěte ostatní přízdoby kolem: šípky, jablíčka, muchomůrky, šišky. K připevňování použijte lepicí pistoli. Prázdné otvory mezi přízdobami vyplňte bílými koulemi. K hrušce uvažte červenou mašli ze stuhy.

E-shop:

 • Základ saní - nevytvářejte sami. V našem e-shopu zakoupíte retro zimní saně proutěné v patina bílé. Základ je uvnitř potažen nepropustnou fólií odolnou proti vlhkosti a nečistotě. Aranžovat do něj můžete dle své fantazie.
 • Přízdoby ovoce a zvířátek - malé ozdoby zvířátek a ovoce, v našem e-shopu najdete pokaždé. Ať se jedná o celoroční nebo aktuální období.
 • Sušené květy a šišky - v zimním období na e-shopu k dostání široký výběr šišek (smrk, borovice, douglaska). Oblíbené květy Cedar Rose již po celý rok.
 • Sisal a stuhy - nezbytný pomocník pro finální úpravu. Sisal zakryje nevzhlednou kostku aranžovací hmoty a ze stuh vyrobíte různé velikosti mašlí.
 • Aranžovací pomůcky - nezbytným pomocníkem při tvoření je aranžovací hmota. Ničím jiným ji nenahradíte. Jedná se o suchou kostku, do níž pohodlně "zapícháte" všechny přízdoby. Je lehká a snadno se ořezává. Vázacím drátem do ní připevníte i sušené plody. Můžete využít i lepicí pistoli.

 

Bc.Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz, 6.2.2017

Saně ptáčci 01Saně ptáčci 02Saně ptáčci 03Saně ptáčci 04Saně ptáčci 05Saně ptáčci 06Saně ptáčci 07Saně ptáčci 08
Hnízdo s ptáčky

Zima je jako stvořená pro dekorace. Chodíme do přírody a nezapomeneme vždy vzít sáček se semínky pro ptáčky, abychom je nasypali do malé ptačí budky. Zejména sýkorky se v tomto období nechají rádi přikrmit. Jejich nejoblíbenější jsou semínka slunečnice. Z okna se díváme přímo na zahradu s malou ptačí budkou, a tak nás napadlo, že si trochu té zimy přeneseme i domu na okno. Truhlík jsme ozdobili vánočními květinami, plody a světelným řetězem.

Postup výroby zimního truhlíku:

Základem pro hnízdo je dřevěný truhlík o velikosti 28x16,5x11,5 cm. Protože se jedná o surové dřevo, natřeme je 1x bezbarým lakem a necháme zaschnout. Plochu truhlíku namalujeme odstínem barvy pastelově žlutá v poměru 1 : 2 (1 díl pastelově žluté odstín č. 203; 2 díly bílé odstín č. 102). Okraje zvýrazníme tmavě hnědou, odstín 617. K ozdobení truhlíku jsme použili motiv ubrousku 33x33 cm "cesmína s šípky a šiškami". Motiv jsme použily na všechny vnější strany. K dozdobení vnitřních stran jsme použili motivy z ubrousku "cesmína, šípky, jmelí s hvězdičkami". Vše poté přelakujeme bezbarvým lakem a necháme nejlépe do druhého dne zaschnout.

Do takto připraveného truhlíku vložíme aranžovací hmotu, do které zapíchneme po stranách větvičky borovice nebo tůje o max. délce 10-15 cm. Zbytek zakryjeme kokosovou trávou (kterou necháme zejména po okrajích viditelnou), vložíme svazky vánočních hvězd; přidáme ptáčka, červené muchomůrky a hřiby. Opět použijeme borovicové šišky jako symbol zimní dekorace. Po okrajích schováme řetěz s červenými svítícími žárovičkami (vložíme jej do kokosové trávy).

Protože je truhlík přenosný i se světelným řetězem, můžeme jej dát i na okno. Ve večerních hodinách si truhlík můžeme rozsvítit. Pokud jej chceme dát na skříňku nebo stolek, truhlík umístíme na červenou podložku (zdůrazníme tak jeho dekoraci) a do okolí volně položíme borovicové šišky, snopy Khus Possy.

E-shop: Aranžování muchomůrky červené 12 ks/sv. Předměty k dekoraci dřevěný truhlík 28x16,5x11 cm. Ubrousky 33x33 cm s vánočním motivem.

Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, 22.1.2013

 

Ptacek obr_01 OZPtacek obr_03 OZPtacek obr_05 OZPtacek obr_06 OZTruhlik zima 02 OZTruhlik zima 03 OZTruhlik zima 04 OZ
Adventní věnec - pomeranče a sušené plody

Vyzkoušejte si letos udělat adventní věnec vlastníma rukama. Materiál, který budete potřebovat, snadno seženete v obchodech s potřebami k aranžování nebo si je nasbíráte na zahradě či při procházce lesem.

Postup výroby adventního věnce:

Základem adventního věnce je slaměný kruh o průměru 25 cm.  K omotání kruhu použijeme mech a větvičky jedle o max. délce 10-15 cm; přidat můžeme i větvičky túje, které stahujeme vázacím drátem. Každá další řada musí překrývat řadu předcházející.

Na takto připravený věnec tavicí pistolí nebo vázacím drátem připevňujeme přízdoby: celé sušené pomeranče; šišky Glabrum Loose; malé modřínové nebo borovicové šišky. Věnec položíme na misku, abychom dovnitř věnce mohli vložit čtyři adventní svíčky. Na dno dáme nehořlavou podložku (např. pečící papír), aby dno bylo bezpečné při hoření svíček. Pokud svíčky chceme zdobit jak je na obrázku, z plátů včelího vosku vykrojíme hvězdu (formičkou na cukroví), plát z lehka nahřejeme a obalíme do něj svíčku. Zvolit můžeme však jednoduší formu, např. ovázat každou svíčku rafií a přidat malou proutěnou hvězdu. Každou neděli zapalujeme jednu svíčku.

Do okolí věnce můžeme volně naaranžovat sušené plátky pomeranče, borovicové šišky, větvičky břízy nebo snopy Khus Possy.

E-shop: potřeby k tvoření (klikněte na obrázek)

 • Slaměný kruh pr. 25 cm
 • Vázací drát, zelený
 • Pomeranče sušené celé
 • Šišky Glabrum Loose
 • Sada svíček 4 ks
 • Rafie přírodní
 • Hvězda ratan přírodní
 • Pomerančové sušené plátky
 • Snopy Khus Possy
 • Šiška borovice
 • Lepicí pistole + lepicí tyčinky do pistole

Bc. Lucie Ryšavá, kreativní tvoření DecoupageTvoření.cz, 30.11.2012

Obr.: věnec s pomeranči a sušenými plody (zdroj: časopis BildDerFrau - Advent).

 

Adventní květináče

Adventní věnec nemusí být jen kruh, ale vyzkoušejte třeba květináče, truhlík nebo ošatku. My vyzkoušíme klasické terakota květináče, do kterých dáme svíčky, voňavé větvičky jedle a tůje a několik přízdob. Přízdoby a květináče, které budete potřebovat, snadno seženete v obchodech s potřebami k aranžování. Větvičky jedle a tůje si přinesete ze zahrádky a lesa.

Postup výroby adventních květináčů:

Základem pro každou svíčku je květináč terakota o průměru cca 6,5 cm (vybíráme však dle velikosti a průměru použitých svíček) nebo plechový obal. Pomocí akrylových barev obarvíme květináče do zlaté barvy. Pomocí šablony, vystřihneme z tvrdého kartonového papíru hvězdu, kterou také obarvíme zlatou akrylovou barvou. Do středu hvězdy napíšeme jednotlivě číslici 1, 2, 3, a 4. Číslice symbolizuje každou neděli, která zbývá do vánočního dne. Připevníme ji pomocí tavicí pistole ke květináčku.

Dno květináčů vysypeme pískem a do něj zapíchneme bodce pro svíčku. Umístíme červené svíčky. K výzdobě květináče použijeme větvičky jedle o max. délce 10-15 cm; přidat můžeme i větvičky túje, které zapíchneme do písku. Květináčky můžeme také zdobit obrázky z ubrousků (technikou decoupage); připevnit malé přízdoby pomocí rafie: hvězdičky či koule z proutí, rolničky nebo zvonky.

Do okolí adventních květináčků volně naaranžujeme jablka, ořechy, sušené celé pomeranče; šišky Salignum Loose, Pubescens; Glabrum Loose, snopy Khus Possy, andělíčky, apod. Svíčky můžeme také ovázat rafií.

E-shop: potřeby k tvoření

 

 • Květináče cca od pr. 6,5 cm (dle velikosti a průměru svíčky)
 • Obal plech s/bez opletu (různé velikosti)
 • Svíčky červené 4 ks (různé velikosti)
 • Bodec/zápich na svíčku 4 ks
 • Hobby Acryl matt zlatá, odstín č. 802
 • Pomeranče sušené celé
 • Šišky Pubescens
 • Šišky Glabrum Loose
 • Rafie přírodní
 • Hvězda ratan přírodní
 • Snopy Khus Possy
 • Šiška borovice
 • Lepicí pistole + lepicí tyčinky do pistole
 • A jiné malé přízdoby: rolničky, zvonky, andělíčci, apod.

Bc. Lucie Ryšavá, kreativní tvoření DecoupageTvoření.cz, 30.11.2012

Obr.: květináče se svíčkami (zdroj: časopis BildDerFrau - Advent).

  

Vánoční hvězda a břečťan

     Jedním ze symbolů vánoc je vánoční hvězda. V Evropě je po vánočním kaktusu nejvíce oblíbená v předvánočním čase. Nejvíce ji známe v červené variantě; neznámá není ani v bílé, růžové nebo žluté barvě. Svojí krásou doplňuje přírodní aranžmá z větviček chvojí. Dát si ji můžeme do dřevěných truhlíků, keramických nebo plechových obalů, ale vždy ji necháváme v obytné místnosti. Venku by jí nízké teploty nesvědčily. Oblíbená je kombinace se zeleným břečťanem.

    Motiv vánoční hvězdy jsme  proto použili na krabičku na sypaný čaj, kávu, v kombinaci s oblíbenou krabičkou na kapesníky. To vše jsme ještě dozdobili listy břečťanu. Vánoční set jsme darovali: byl dárkem, který udělal velkou radost.

Rubrika: návody - vánoční hvězda s břečťanem: krabička na čaj, kávu a na drobnosti (vyprodáno); krabička na kapesníkyubrousky 33x33 cm - motiv „květ vánoční hvězdy“a "břečťan 2.", lak lesklý a lepidlo Nerchau; Hobby akrylová barva: pastelově žlutá (odstín č. 203) a Rubens bílá (odstín č. 102).

E-shop: vánoční hvězda - přízdoby; motivy ubrousků vánoční hvězdy a břečťan; hotové výrobky z naší dílny na prodej.

vanocni hvezda 01 OZvanocni hvezda 02 OZvanocni hvezda 04 OZvanocni hvezda 05 OZvanocni hvezda 06 OZvanocni hvezda 07 OZvanocni hvezda 08 OZvanocni hvezda 10 OZ
Vánoční pozdrav

Vánoce jsou svátky lidské sounáležitosti. Atmosféra vánoc je důležitá. Možná budou vánoce na blátě, možná nenapadne sníh. Vy si vánoce díky své fantazii můžete vytvořit. Pomocí imitace sněhu naneste na okraje akrylový tmel - imitace sněhu, přesně tak, jako by jej zapadal sníh. 

A vánoční tašky budou určitě k nepřehlédnutí. Jsou malé - pohodlně je schováte do kabelky a přitom velké: dáte do nich velký nákup (nákupní tašky s krátkým nebo s dlouhým uchem vyprodány).

E-shop: motivy ubrousku s vánoční hvězdou a vánoční věnce;  hotové výrobky z naší dílny na prodej.

Vánoční zátiší 01Vánoční stojánek Vánoční zátiší 02Vánoční zátiší 03 detailZimni krajinaZimni krajina 02Zimni krajina 03Zimni krajina 04Vánoční taška hvězdyVanočni taška venecVánoční taška dekorVanoční taška hvězdy vánoční
Zima a sníh

Zimní nálada: obrázek "smějící se děti staví sněhuláka"; zimní motivy s kočkami, zasněženou vesnicí nebo s jeleny v lese; medvídek s lucernou.

Vánoční hvězda nejlépe vynikne na dřevěném talíři, který rádi použijeme na vánoční cukroví nebo různé sladkosti. Krásně ozdobí náš stůl a přivítá návštěvu. Cukroví z něj bude slavnostněji chutnat.

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej.

102 Talir vanocni hvezda104 Prostirani vanocni hvezda OZ106 Zrcadlo svatecni dekor OZ107 Deska - svatecni dekor 01 OZ108 Deska - zimni dekor OZ101 Deska - svatecni dekor 02 OZ109 Stojanek - svatecni OZ
Tvořivé nápady do e-mailu.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
2009-2019 © Copyright DecoupageTvoření. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autorů.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.