1. Úvod
 2. Nejčtenější na blogu »
 3. Podzimní speciál & DEKO
Bílé sovy

Bílé sovy.Malé bílé sovičky jsou roztomilou dekorací do truhlíku. Já jsem k nim zvolila oranžovou dekoraci, neboť oči okolo soviček mají oranžovou barvu. V kombinaci s hnědým truhlíkem vynikla každá část přízdob. Zdá se vám netradiční? Jiná? Nebo zvláštní? Je naprosto dokonalá při čekání na

jaro, neboť veselá barva oranžové v kontrastu s bílou říká: "zima (bílá barva) je ještě tu, ale již pomalu odchází; a přichází radostná svěží barva v oranžové".

Co potřebujete: Truhlík hnědý 20x12 cm, 2 ks sovy bílé, 1 ks zasněženého jablka, 4 ks mochyně, 5 ks žaludů, 2 ks žluto-oranžových hrušek, 1 ks hloh, 1 ks malé dýně, 4-5 ks bělené větve Pepe Cone, 2 ks sušených plátků pomerančce, 5 ks bílých koulí Ø 2 cm, 3 ks bílých koulí Ø 3 cm,aranžovací hmota pro suchou vazbu, kousek bílého sisalu, aranžovací drát zelená.

Na dekoraci mimo truhlík: 1 ks bílá sova, 3 ks koule ratan bílá Ø 5 cm, 3 ks mochyně, svazek rafie.

Návod: Do truhlíku vložíme aranžovací hmotu (upravíme dle velikosti). Zakryjeme ji bílým sisalem, aby žádná část kostky nebyla vidět. Pomocí lepidla z tavicí pistole připevníme 2 ks figurek bílých sov. Ustřihneme si kousek zeleného drátu, který zapíchneme do mochyně a zasněženého jablka. Pomocí tohoto uchycení je zapíchneme do aranžovací hmoty. Stejným způsobem zapíchneme žaludy, hrušky, hloch. Na okraj košíku pomocí lepidla z tavicí pistule přilepíme sušené plátky pomerančů a rovnoměrně také přilepíme bělené větve Pepe Cone. Mezi zbývající prostor (abychom zakryli bílý sisal) volně vložíme bílé koule (malé i velké).

Celý truhlík můžeme ovázat rafií nebo oranžovou stuhu. Já ji v tomto případě nepoužila, ale i s mašlí vypadá truhlík pěkně. Dekorace nejlépe vynikne na světlém hnědém pozadí, ideálně na tmavším podkladu dřeva.

E-shop:

 • Základ truhlíku - máme v e-shopu ve dvou velikostech (já jsem použila 16x12 cm). Základ je uvnitř potažen nepropustnou fólií odolnou proti vlhkosti a nečistotě. Aranžovat do něj můžete dle své fantazie.
 • Přízdoby sovy - ozdoba bílé sovy v našem e-shopu naleznete v různých motivech.
 • Přízdoby plodů - ozdoby mochyně, hrušek, žaludů, hlohu či dýně a jablka jsou plody podzimu. Ale své místo mají po celou zimu. Zejména použijete-li zasněžené jablíčka.
 • Sušené plátky pomerančů - v zimním období na e-shopu k dostání sušený pomeranč (zejména plátky, ale také celé plody). Nesmí chybět ani různé sušené druhy větviček nebo i ty, které nasbíráte při svých procházkách přírodou. Já jsem použila bělené větve Pepe Cone.
 • Sisal - nezbytný pomocník pro finální úpravu. Sisal zakryje nevzhlednou kostku aranžovací hmoty. Pomocí rafie můžete truhlík ovázat a svázat mašli. 
 • Aranžovací pomůcky - nezbytným pomocníkem při tvoření je aranžovací hmota. Ničím jiným ji nenahradíte. Jedná se o suchou kostku, do níž pohodlně "zapícháte" všechny přízdoby. Je lehká a snadno se ořezává. Vázacím drátem do ní připevníte i sušené plody. Můžete využít i lepicí pistoli.

 

Bc.Lucie Broukalová, DecoupageTvoření.cz, 24.2.2017

Bílé sovy obr_01Bílé sovy obr_02Bílé sovy obr_03Bílé sovy obr_04Bílé sovy obr_05Bílé sovy obr_06Bílé sovy obr_07
Vyrábíme podzimní lucerny

Denní světlo se na podzim krátí a den se nám tak zdá kratší. Noci se prodlužují. My jsme se rozhodli, že si vyrobíme jednoduché lucerny s podzimním motivem červených muchomůrek. Dovnitř vložíme různě velké svíčky (čajové, klasické); dle toho, jak velkou lucernu zhotovíme.

Pomůcky a materiál, který potřebujete na vytvoření luceren:

 • motiv ubrousků: podzimní motiv s červenými muchomůrkami. Můžeme využít ubrousky o vel. 33x33 cm nebo 25x25 cm, podle toho, jak velké sáčky budeme vyrábět.
 • pečící papír a papírová taška: abychom dovnitř mohli vložit svíčku, je nutné, aby obal lucerny byl nehořlavý. Využijeme proto nejlépe pečící papír, který rozstříháme přesně podle rozložené papírové tašky. Ta je vyrobena z klasického papíru a mohla by od tepla svíčky shořet. Proto ji potřebujeme jen na "rozložení", abychom podle ní obkreslili na pečící papír obrysy a složili si sáček - lucernu.
 • lepidlo: na lepení sáčku i motivu ubrousku využijeme decoupage lepidlo, které je vhodné na lepení papíru.
 • svíčky: do malých luceren jsou vhodné čajové svíčky, do těch větších použijte klasické svíčky. Nikdy však nenechávejte lucerny bez dozoru!

Hotové výrobky na prodej: výrobky z naší dílny.

E-shop: klikněte na detail obrázku použitého materiálu (viz. výše).

Postup: Obyčejnou papírovou tašku opatrně rozlepíme ve svárech - bude mám sloužit jako šablona na pečící papír. Přiložíme na pečící papír a obrysy obtáhneme. Vystřihneme a složíme podle papírové tašky. Spodek - dno zalepíme pomocí lepidla a necháme zaschnout. Z ubrousku vystřineme motivy muchomůrek a střídavě je polepíme po všech stranách. Můžeme použít metodu "zažehlování". V horní části sáčku můžeme pomocí děrovačky "vyzdobit" sluníčko či jiné obrysy; horní okraj vystřihneme pomocí ozdobných nůžek (nemáme-li je, předkreslíme si vzor a vystřihneme klasickými nůžkami). K domalování použijeme akrylové barvy. Lze využít i barevné stuhy, které připevníme pomocí lepidla. Dovnitř vložíme svíčky, zapálíme a aranžujeme na nehořlavý podklad! Vhodné umístit na podklad se zemí, hlínou nebo kameny (do zahrady, apod.). Proti převrhnutí a lepší stabilitu luceren, umístětě dovnitř menší kameny nebo nasypejte písek; zejména, pokud budete čas trávit venku (vánek by vám mohl lucerny převrhnout).

Datum vydání: 4.10.2013, Autor texu: Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, Obr.1: lucerny s motivem červených muchomůrek, zdroj: Deko und Bastel-Ideen.

 

?
Podzimní výzdoba

Podzimní výzdoba s dýní

    Velké kouzlo podzimní dekorace - to je inspirace pro oranžové dýně všech tvarů a velikostí. Vše co potřebujete najdete při toulkách přírodou: klasy pšenice z pole, zbarvené bobule jeřabin, z kterých je vyroben věnec na stěnu. Obal z terakoty zdobí dýně, která vypadadá plasticky. Horní část je vyplněna sisalem, barevnými dýněmi, žaludy, slunečnicemi a celá kompozice je dozdobená schránkami šneků (kteří své schránky na podzim opustili, a tak jsme si je "vypůjčili" na naše tvoření). Svíčky jsme omotali rafií a přidali mochyni s oranžovými latta koulemi. Celé zátiší umocňují malé a velké barevné dýně. Můžete přidat sušené bobule mochyní a šišky Pubescens. Dýňový květináč skvěle ozdobí stůl, poličku nebo parapet okna - oranžová v kombinaci s dýněmi - to je přeci podzim.

E-shop: na výrobu potřebujete: obal na květináč (zakoupíte v hobby potřebách pro zahrádkáře), samotvrdnoucí hmota, sisal bělený a květy slunečnice.  

Podzim DYNE 10M OZPodzim DYNE 18M OZPodzim DYNE 23M OZPodzim DYNE 03_01M OZ
Zátiší s dýní a mochyní

Barevné dýně všech velikostí a tvarů, žaludy, slunečnice a šneci - vytvoříme kouzelnou podzimní atmosféru na parapet okna. Na stěnu nebo na vstupní dveře přidáme věnec z klasů pšenice a jeřabin. 

Postup:

1. Obal na květináč celý "natupujeme" (tj. "poťukáváním" na plochu) tmavě hnědou barvou. Necháme zaschnout.

3D motiv z dýně: ze samotvrdnoucí hmoty si vyválíme plát o síle 0,5 cm a nožem vyřízneme základ pro malování obrázku (tvar nepravidelného obdélníku: horní strana 11 cm, dolní strana 7 cm, pravá i levá strana 11,5 cm). Do hmoty pomocí ostré špejle vytlačíme obrysy dýně: zobrázku si na pečící papír předkreslíme pomocí obyčejné tužky motiv dýně. Poté papír otočíme, položíme na samotvrdnoucí hmotu a obrysy obtáhneme tak, aby se překreslily na hmotu. Ty pak ostrou špejlí ve hmotě vytlačíme. Hmotu přitiskneme na květináč a necháme na vzduchu zaschnout (cca 2 dny). Po zaschnutí hmotu přilepíme lepicí pistolí a celý květináč vč. 3D motivu natupujeme houbičkou nepravideně oranžovou barvou (smíchání odstínu červené č. 317 a zlaté žluté č. 210). Necháme opět zaschnout. Stejný odstín oranžové použijeme při malování dýně a na její listy a stonky použijeme tmavě zelenou, odstín č. 503. Spáry dýně malujeme opatrně špičkou ostré špejle. Necháme celé zaschnout a poté přelakujeme bezbarvým lakem.

2. Dekorace dýní a slunečnic: na sololit destičku 12x12 cm nejdříve přilepíme sisal bělený, poté přidáme mix malých barevných dýní, žaludy, slunečnice a dozdobíme klasy pšenice, prosa a ulitami šneků. Celou dekoraci upevníme pomocí lepicí pistole. Destičku můžeme volně položit nebo upevnit pomocí lepicí pistole na květináč. Pokud destičku nepřilepíme, můžeme pak samostatně obal na květináč využít na tužky, štětce nebo kuchyňské nádobí.

3. Svíčky ovážeme rafií a svážeme konce. Na ně upevníme oranžové malé koule a přidáme mochyni.

4. Celé zátiší ozdobíme pomocí sisalu, malých a velkých oranžových dýní, šiškami Salignum Loose a dekorativními koulemi.

5. Věnec vytvoříme svázáním klasů pšenice a prokládáme jej větvičkami s plody jeřabin. Použijeme jutový provázek a konce svážeme k sobě. Můžeme jej dozdobit mašlí. Pověsíme jej na stěnu nebo na vstupní dveře.

Květináč a svíčky můžeme umístit na parapet okna, komodu nebo stůl. Věnec pověsíme na stěnu nebo dveře. A barevný podzim je tady.

Pomůcky a materiál k tvoření:

 • Mix dýní 4 ks/bal., malé keramika
 • Dýně oranžové malé 7,5 cm i velké 9 cm (cca 2-4 ks od každé velikosti)
 • Slunečnice střední, 6 ks/bal.
 • Žaludy 12 ks/bal.
 • Obal na květináč terakota, 15 cm
 • Samotvrdnoucí hmota KREA 500 g, bílá
 • Akrylová barva Rubens bílá, 750 ml (odstín č. 102)
 • Hobby Acryl matt červená, 59 ml (odstín č. 317)
 • Hobby Acryl matt zlatá žlutá, 59 ml (odstín č. 210)
 • Hobby Acryl matt tmavě zelená, 59 ml (odstín č. 503)
 • Hobby Acryl matt tmavě hnědá, 59 ml (odstín č. 617)
 • Sololit destička 12x12 cm, bez háčku
 • Sisal bělený 50 g
 • Svíčka 15 a 20 cm
 • Rafie (přírodní lýko)
 • Dekorativní koule 2 cm, oranžová 10 ks/bal.
 • Šišky Salignum Loose 10 ks/bal.
 • Ostré nůžky (na zkracování stonků); nůž (na vyřezávání hmoty)
 • Lepicí pistole
 • Pomůcky: motiv obrázku dýně na květináč; ostrá špejle a houbička na tupování (zakoupíte v domácích potřebách)
 • Na věnec použijeme klasy pšenice a větvičky s plody jeřabin (nasbíráte při toulkách přírodou); jutový provázek

 Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, 8.9.2011

 

Oříšky a plody z lesa

 Podnos nebo krabička s oříšky a lesními plody

     Máme rádi přírodu - rádi se touláme po lesích, loukách a sbíráme plody: žaludy, bukvice, kaštany, červené nebo oranžové jeřabiny, listí snad všeho druhu nebo malé větvičky. Líbí se nám, jak si ptáčci ve svých zobácích nesou malé oříšky do hnízda. Hledali jsme vzor, který by všechny tyto okamžiky zachytil. A podařilo se nám: našli jsme pro dekoraci dřevěného podnosu, zátiší s plody a listím a malým černým ptáčkem, který nad tím vším dohlíží. Krabičku na různé drobnosti jsme ozdobili motivem vlašských a lískových ořechů. Do ní můžeme schovat např. sáčky čaje nebo cukru. A co takhle je naplnit oříškami, mandlemi, vlašskými ořechy v čokoládě v celofánovém sáčku a darovat jej nějakému "mlsounovi"? Určitě bude překvapen, co se v krabičce skrývá.

Použili jsme akrylové barvy na tác s lesními plody a ptáčkem: 601 bambusová + 602 okrová, 617 hnědá. Na krabičku s lískovými a vlašskými ořechy: 203 pastelově žlutá + 102 bílá, 617 hnědá (zn. Hobby Acryl matt Nerchau, 59 ml).

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej. Dřevěné polotovary: tác a krabička - vyberte si.

Podnos s plody 02 OZKrabicka orisky 01 OZKrabicka orisky 03 OZKrabicka orisky 05 OZ
Barevný podzim

Podzim - to jsou kaštany, žaludy a košíky hub

      Na podzim příroda převléká svůj kabát, listí se barví do neuvěřitelných odstínů barev, plody podzimu - kaštany, žaludy dozrávají, houbařská sezóna vrcholí. Právě teď je ten vhodný čas na sběr lesních plodů; jejich motivy si vyberete i mezi ubrousky: listí dubu, kaštanů nebo žaludů použijeme na stojánky na dochucovadla nebo stojánek na příbory. Motiv kaštanu jsme dekorovali i na svíčku. Mini motivy jsme použili i na kuchyňské nářadí. A protože jsme vášniví houbaři, obrázek jsme využili na zátiší s košíkem hub; jeho okraj jsme ozdobili ubrouskem s motivem břečťanu. Do pleteného koše s velkým uchem jsme vložili barevný vřes a okraje dekorovali přírodní rafií; vložit také můžete sušené plody jeřabin nebo listím dubu a velkých hřibů, barevnost přidá i oranžový sisal. 

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej. Všechny dekorace pro aranžování - vyberte si.

DSC06922 - podzim zatisi 01 OZZatisi podzim 20 VYBDSC06912 - podzim zatisi 10 OZDSC06893 - podzim zatisi 05 OZDSC06932 - pozdim zatisi 06 OZDSC06887 - podzim zatisi 09 OZDSC06938-02 - podzim zatisi 02 OZDSC06869 - podzim zatisi 04 OZ
Slunečnice

SLUNECNICE 17a OZ.jpgPokud máte rádi velké a nápadité květy, je slunečnice se svými žlutými květy nepřehlédnutelná. Květe od července do října. Najdeme ji nejen na zahradách, ale také na širých polích, kde je pěstována zejména pro slunečnicový olej a semena. Do Evropy slunečnicipřivezli v 16. stol. Španělé. Pochází však se severní Ameriky a najdeme ji nejen v odstínu žluté, ale také temně hnědé, rudé. Slunečnice své květy otáčí po celý den za sluncem. Slunečnicová semínka se přidávají do pečiva, salátů, dají se i pražit s cukrem. Z čerstvých listů si připravíte lahodný čaj. Na semínkách se pochutnají zejména v podzimním a zimním období ptáčci - milují je zejména sýkorky. 

Slunečnice přitahuje brouky, motýly a létavý hmyz, zejména čmeláky, kteří milují sladký nektar. Proto jsme tento motiv použili na amfóru,přidali i motiv zelených listů břečťanu, omotali rafií. Tato dekorace nám zdobila místo na skříňce. 

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej. Všechny předměty k dekoraci, přízdoby/rafie, sisal - vyberte si. Nezapomeňte na barvy, a také na lepidla a laky.

Rubrika:

SLUNECNICE 37 OZSLUNECNICE 31 OZSLUNECNICE 24 orez OZSLUNECNICE 34 OZSLUNECNICE 44 OZSLUNECNICE 35 detail OZSLUNECNICE 21 vaza OZSLUNECNICE 36 detail OZ
Teplé tóny podzimu - mochyně

     Mochyně pochází z jižní Evropy. Její správný název je "mochyně židovská třešeň". Lidově se používají také názvy mořská višeň, židovská višeň, židovská jahoda, liščí jablko, měchuňky. Typická je svým velkým oranžovými až červenými uzavřenými kalichy s bobulí uvnitř. Listy na stoncích opadávají, ale kalichy zůstávají až dlouho do zimy (v zámrazu na sněhové pokrývce vypadají fantasticky). Mochyně tvoří souvislé porosty a na zahradě vytvoří zářivá oranžová zákoutí. 

      Její kalichy se podobají čínským lampionům. Je oblíbená především do sušených vazeb, a protože ji můžeme využít s motivy z ubrousků, použijeme ji na různé krabičkydřevěné tácy nebo boxy, do kterých uložíme malé zahradní nářadí

E-shop: motiv ubrousku "mochyně". Všechny dekorace pro aranžování - vyberte si.

Mochyně 01Mochyně 02Mochyně 03Mochyně 04Mochyně 05Mochyně 06Mochyně 07Mochyně 08
Lovecká sezóna

    Začínáme loveckou sezónou. Lovecká sezóna byla oblíbená především v knížecích rodech a má velice bohatou historii, kterou naleznete snad na všech hradech a zámcích u nás (lovecké salónky, trofeje aj.). A tak jsme si trochu tradiční myslivosti přenesli i k nám domů - nahánění v zámeckém parku psy s motivem podzimních plodů a listí (kaštany, žaludy, dubové listí).    

     S nadcházejícím podzimem, který je tradičně u nás spjat s honitbou v duchu mysliveckých tradic, dozráváním vinné révy nebo oblíbeným hledáním hub v našich lesích, vzniká mnoho podzimních dekorací. Na dekoraci jsme použili bělený sisal, barevnou sušenou kukuřici a do vázy vložili listy břečťanu.  

E-shop: motiv ubrousku "plody a listy lesa"; použít můžete různé rozměry rámečků a pláten. Všechny dekorace pro aranžování - vyberte si.

Lovecky hon 01Lovecky hon 02Lovecky hon 03Lovecky hon 04
Oliva

  

 

Materiál

 • Tác dřevěný na chléb (kolekce vyprodána)
 • Dóza na čaj, kávu, cukr, aj. (kolekce vyprodána)
 • Stojánek na dochucovadla, světlý (kolekce vyprodána)
 • Ubrousek Olivové dózy a olivová větvička, béžové pozadí (kolekce vyprodána)
 • Decoupage lepidlo Pasuto, 250 ml
 • Decoupage lak Pasuto, 250 ml
 • Akrylová barva Rubens bílá, 750 ml (odstín č. 102)
 • Špičaté a hlavně ostré nůžky
 • K dekoraci: svazky oliv, rafie (přírodní lýko), zelený nebo žlutý ubrus či běhoun na stůl

Postup:

1. Dřevěný tác, dózu a stojánek na čaj, kávu, aj. natřeme z jedné strany bílou barvou (tam, kde budeme nanášet celý motiv ubrousku "olivové dózy"). Bílou barvu nanášíme proto, neboť lépe vynikne detail obrázku. Necháme důkladně zaschnout. 

2. Na bílou barvu naneseme postupně tři vrstvy lepidla (jednotlivé vrstvy necháme důkladně zaschnout nejlépe 5 hodin). Poté přiložíme horní tištěnou vrstvu ubrousku s motivem "olivové dózy", přiložíme pečící papír a přežehlíme žehličkou. Dbáme na to, aby se lepidlo teplotou po celém obvodu vsáklo. Tam, kde se lepidlo nevsáklo, naneseme lepidlo štětcem. Opět necháme důkladně zaschnout.

3. Pomocí nůžek vystřihneme jednotlivé motivy větviček oliv na ubrousku. Oddělíme horní tištěnou vrstvu ubrousku a přiložíme na polotovary. Pomocí štětce, lepidlem celý obrázek přelepíme a vyhladíme. Necháme lepidlo zaschnout a poté ještě jednou lepidlem zafixujeme. Necháme důkladně zaschnout nejlépe do druhého dne.

4. Pomocí štětce přelakujeme lakem všechny výrobky (v nabídce lesklý nebo matný). Můžeme také použít laky ve spreji (doporučujeme předmět vložit do papírové krabice, aby rozptyl laku nešel na ostatní předměty kolem). Necháme zaschnout cca 60 minut a poté celý proces ještě minimálně 2x zopakujeme.

5. Na ozdobu: větvičky oliv svážeme rafií (my jsme použili 3 svazky na jedno svázání). Větvičky naaranžujeme na stůl volně mezi ostatní nádobí. Můžeme jej svázat společně s ubrousky a vložit na talíř.

     Přes stůl dáme zelený a žlutý běhoun, přidáme svázané větvičky oliv (použijeme na svázání přírodní lýko rafii), tác, dózu i stojánek umístíme na stůl. Použijeme jej na chleba, olivové oleje, příbory, ubrousky, cukrovinky, kořenky apod. a pozveme své přátele ke stolu. Uvidíte jak budou překvapeni originální výzdobou.

  Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, 2.8.2011

 

 

Tvořivé nápady do e-mailu.
2009-2019 © Copyright DecoupageTvoření. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autorů.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.