Malujeme na porcelán

  

Nádoby, které použijeme

     K malování vybíráme z nabídky keramických nebo porcelánových nádob. Pro začátek je vhodné vybírat levnější varianty, neboť ty nám poslouží jako zkušební vzorek (naleznete je např. v bazarech nebo výprodejích, ale hodí se i předměty s drobnou vadou). Nejlépe se zkouší na rovný povrch, kterým jsou kachlíky - zde můžete zkoušet různé tvary, barvy nebo techniky. 

    Až budete mít více zkušeností začnete si vybírat náročnější tvary, třeba netypické čajové konvice, různé vázy, mísy a další zajímavé tvary. Několik úlovků se vám může podařit od známých či příbuzných a přátel. Lze zakoupit ale také obyčejné talíře, hrnečky, čajové konvice, obaly na květináče. Všechny nádoby poslouží každodennímu využití nebo jen ke slavnostním příležitostem. Vytvořit si můžete několik hrnečků s čajovou konvicí se stejným vzorem a originální servis je na světě.

     Na rovné plochy se dobře používají různá tiskátka, překreslené vzory ze šablon. Oblé tvary se hodí pro malování, barvení houbičkou nebo jen vymalování již vylisovaných vzorů porcelánu. Nejlépe se pro malování hodí bílý nebo krémový porcelán s jednoduchými tvary, ale také můžete využít barevný porcelán pro dozdobení. Na bílém a krémovém podkladu nejlépe barvy vyniknou. Barevný povrch má nejlepší krycí vlastnosti pro bílou nebo černou barvu, dobře vyniknou i kovové odstíny.

     Než začnete malovat, je nutné porcelán i keramiku umýt saponátem, který jej zbaví na povrchu mastnot a nečistot a důkladně do sucha utřít utěrkou. Ještě zbývá před malování odmastit povrch porcelánu lihem, aby barva dobře všude přilnula.

 

   

Vybavení

Štětce

     V nabídce na trhu je velké množství různých štětců tvarů a kvality. Pro malování na porcelán jsou vhodné štětce na vodové barvy (štětce do špičky), výjimku mohou tvořit štětce, které je potřeba na malování pomocí různých šablon (štětce široké). Barvy na porcelán jsou ředitelné vodou a ze štětců je proto snadno vymyjete.

Krycí páska

     Tato páska se hodí na místa, která mají být zakrytá a kam barva nesmí přijít. Výborně se hodí na různá okénka pro stejné tvary, využijeme ji i na přilepení šablony. Páska se prodává v různých šířkách.

Nůžky a řezací nůž

     Nůžky využijete na vyřezávání vlastních šablon nebo krycí pásky. Řezací nůž vám pomůže při odstranění drobných nepřesností malby před jejím vypálením.

Špejle a párátka

     Špejle a párátka se používají na různé "vyškrabování" do malby. Můžeme jím také vytvářet různé čáry, vlnovky nebo zkřížené vzory.

Tiskátka

     Tiskátka jsou nejvhodnější na rovné tvary. Na trhu je velká nabídka různých motivů.

Houbička

     Houbička je vhodná na nanášení velkých ploch. Můžeme ji však využít na okraje jemným "tupováním".

Vatové tyčinky

     Využijeme je zejména na tečky nebo malování na ještě mokrou barvu (jemný vzor). Lze s nimi provádět i korekci malby (při použití musí být lehce mokré).

 

    

Barvy a kontury

Barvy

     Barvy na keramiku a porcelán jsou ředitelné vodou a vypalují se v troubě. Takto dekorovaný předmět slouží ke každodennímu použití. Mohou tedy přijít do styku s potravinami i nápoji, neboť jsou zdraví neškodné.

     Barvy se nanášejí pomocí štětců nebo houbičky a nabízejí se v široké škále odstínů barev. Barvy lze mezi sebou vzájemně míchat a vytvářet tak další originální odstíny barev, které ke své tvorbě potřebujete. Barvy můžete nanášet v několika vrstvách, ale je nutné mezi jednotlivými nátěry barvu nechat důkladně zaschnout (nesmí ulpět na prstech). Drobné vady v malování lze odstranit pomocí řezacího nože nebo vatové tyčinky, ale vždy před samotným vypálením. Štětce i houbičky po malování ihned vymyjte vodou. Barvy jsou po vypálení lesklé.

    Před vypálením je nutné nechat barvy nejdříve minimálně 24 hod. zaschnout (na dotek by neměly ulpět na rukou už po hodině). Předmět vložte do chladné trouby, nastavte teplotu na 150 stupnů Celsia (horkovzdušné trouby) a až se trouba zahřeje na tuto teplotu, nechte porcelán vypalovat po dobu 35 minut. Poté troubu vypněte, ale porcelán v ní nechte až do úplného zchladnutí. Důležité je, aby trouba byla vyhřáta na uvedenou teplotu, protože pokud by byla nižší, barva se nevytvrdí a nezíská trvanlivost, a pokud bude vyšší, barva se sice vypálí, ale může ztmavnout.

    V našem e-shopu nabízíme kvalitní barvy PorcelanArt od německého výrobce Nerchau. Lze zakoupit jednotlivé odstíny nebo celou sadu barev 6 ks x 20 ml.

Kontury

    Konturovací barvy se nejlépe hodí na různé tečky nebo linky, které mají "vystouplý" tvar a prostorově doplní malovaný vzor. Práce s nimi je sice náročná, ale až si na ně zvyknete, stanou se nepostradatelnými pomocníky. Tak jako u barev po vypálení zatvrdnou a získají trvanlivost.

     V našem e-shopu nabízíme kvalitní kontury PorcelanArt od německého výrobce Nerchau.

 

Základní techniky malování

Kulatým štětcem

    Kulaté štětce mají všestrané využití, neboť udrží větší množství barvy a pomocí špičky lze kreslit drobné detaily.

    V našem e-shopu nabízíme sady kulatých štětců od německého výrobce značky Nerchau nebo polského výrobce Patio.

Plochým štětcem

    Ploché štětce se hodí na malování širších linek, čar či vzorů pravidelné šířky (střídání čtverců, obdélníků, apod.).

    V našem e-shopu nabízíme sady plochých štětců od německého výrobce značky Nerchau nebo polského výrobce Patio.

Dlouhým štětcem

    Dlouhý štětec využijete zejména při malování stonků, neboť udrží větší množství barvy, kterou potřebujete na vytvoření dlouhého stonku jedním tahem.

Štětec ve tvaru vějíře

    Využijete jej při malování - zdobení okrjů předmětu, který zvýrazní a potrhne jeho charakteristiku. Obrysy štětce "obtiskujete" vedle sebe v pravidelných řadách a tím vytvoříte originální malbu (nejlépe se hodí na malování např. trávy, šupin ryb, apod.).

    V našem e-shopu je tento štětec součástí sady německého výrobce značky Nerchau

Zkosený štětec

     Pomocí zkoseného štětce (je stejný jako plochý štětec, ale jeho vlákna jsou zkosená do úhlu 45 stupňů) vytvoříte okvětní lístky jedním tahem nebo různé klikaté čáry na doplnění rovných pruhů, popř. jím zakryjete větší plochu.

     V našem e-shopu je tento štětec součástí sady německého výrobce značky Nerchau.

Doporučujeme:

pro začátečníky a nákup prvních štětců na malování porcelánu a keramiky doporučujeme zakoupit cenově výhodnou sadu všech druhů štětců (sada 5 ks) od německého výrobce značky Nerchau. Nebude vám chybět žádný tvar štětce, který ke svému malování budete potřebovat. Pro další tvoření je možné zakoupit jednotlivé sady štětců dle aktuálního využití k malování (např. nejběžněji využijete především kulaté štětce).

Nanášení houbičkou

     Chcete-li zakrýt větší plochu a vytvořit zajímavý vzhled, je nanášení houbičkou (tzv. "tupování") dobrou technikou.

Nanášení vatovou tyčinkou

     Pomocí ní vytvoříte tečky uprostřed květin, puntíky, různé klikiháky nebo jiné zajímavé tvary. Vatová tyčinka lze využít k malování, obtiskávání nebo kreslení. Až se vám konec tyčinky opotřebuje, vemte si jinou. S vatovou tyčinkou se dobře pracuje, neboť její konec nasákne přiměřené množství barvy.

Konturovací barvy

     Konturovací barvy se nejlépe hodí na různé tečky nebo linky, které mají "vystouplý" tvar a prostorově doplní malovaný vzor. Práce s nimi je sice náročná, ale až si na ně zvyknete, stanou se nepostradatelnými pomocníky. Pro začátek doporučujeme kreslit na rovné plochy (např. na kachlík), abyste se naučili techniku, kdy barva z tuby teče rovnoměrně. Při malování držte tubu kousek nad předmětem a nechte ji na předmět dopadat, tak máte jistotu, že čára bude rovná a rovnoměrně silná. Nedotýkejte se povrchu, neboť by se vám čára mohla rozmazat, či byste ji mohli porušit. Pokud budete vytvářet pountíky, dotkněte se hrotem povrchu porcelánu a rychle jej zvedněte a v žádném případě tubu netiskněte. Korekci můžete provést ubrouskem nebo po zaschnutí řezacím nožem.

Šablony

    Pokud budete používat šablonu, je nutné ji z jedné strany postříkat speciálním roztokem a vyčkat, až bude lepit. Poté je možné lepicí stranou šablonu umístit na předmět a začít malovat. Má to výhodu v tom, že vám šablona nebude klouzat po povrchu (zejména to oceníte u oblých tvarů). Také nezapomínejte, že nesmíte nanášet příliš mnoho barvy, aby se vám nedostala tato barva pod okraj šablony. Když máte hotovo, opatrně šablonu sejměte. Pokud máte několiv vrstev, které se vzájemně překrývají, nechte barvu zaschnout mezi jednotlivými kroky. Pokud se vám barva dostala pod okraj šablony, odstraňte ji řezacím nožem po zaschnutí. 

Papír a vykrývací páska

     Práce s papírem a vykrývací páskou je podobná jako se šablonami. Z papíru si vystřihněte tvar, který chcete, aby zůstal nenabarvený a přiložte jej na předmět lepicí částí. Tvar omalujte houbičkou nebo štětcem, odstraňte papír - vytvoříte tak bílý motiv na barevném pozadí. Stejná práce je i s vykrávací páskou, kterou využijete zejména na okraje předmětu nebo různé rovné tvary čar.

Razítkování

     Pomocí razítek lze vytvářet mnoho vzorů. Po nanesení barvy razítko přitiskněte lehce, ale pevně na povrch předmětu, pak jej kolmo sejměte a objevý se výsledný vzor razítka. Na razítka nanášejte rovnoměrnou vrstvu barvy.

Vyškrabování do vlhké barvy

     Pomocí vyškrabování můžete ještě do vlhké barvy vyškrábat různé tvary, tečky, čáry, klikiháky. V tom vám pomůžou buď vaše prsty nebo vatové tyčinky, špejle či párátka.

Překreslování různých vzorů

     K překreslování potřebujete pauzovací papír. Nakreslený vzor přenášíte tak, že jeho rubovou stranu hustě počmáráte měkkou tužkou, papír znovu otočíte a přichytíte k předmětu lepicí páskou. Obrys vzoru obtáhnete tvrdou tužkou tak, aby jste překreslili celý vzor, který se vám na předmětu objeví. Vzor pak ihned namalujte barvami.

 

   

Kde najít inspiraci?

    Mnoho inspirace a krásných vzorů naleznete z techniky decoupage - množství ubrousků na našem trhu se nabízí v široké škále motivů. Další inspiraci naleznete v knihách, na stránkách internetu, v časopisech, z výšivek, přání, pohlednic, látek, výborně poslouží i vaše fotografie, apod. Vždy se řiďte tvarem a barvou porcelánu, který chcete pomalovat. Motivy můžete podle své potřeby zmenšit nebo zvětšit pomocí kopírky. Jeden vzor tak lze aplikovat na různě velké předměty a vytvořit tak zajímavý set.

Doporučená literatura:

Greenová, C.: Malujeme keramiku. Barvy a vzory pro hezký domov. Praha 2005. Vydání první, Euromedia Group, k.s. Počet stran 95. ISBN 80-249-0485-3.


?

Novinky z našeho blogu

Bílé sovy.
24.09.2020 Dekorujeme
Bílé sovy.
Bílé sovy. Malé bílé sovičky jsou roztomilou dekorací do truhlíku. Já jsem k nim zvolila oranžovou dekoraci, neboť oči okolo soviček mají oranžovou ba... číst celé
Magnólie pro úchvatnou dekoraci.
29.04.2020 Dekorujeme
Magnólie pro úchvatnou dekoraci.
Bílé magnólie vykvétají brzy na jaře. Magnólie jsou krásné okrasné dřeviny typické svými velkými ozdobnými květy. Setkat se s nimi můžeme v zahradá... číst celé
Chytrý nápad: ze sisalu vytvořte mrkev!
15.04.2020 Inspirace
Chytrý nápad: ze sisalu vytvořte mrkev!
Jednoduchá a rychlá dekorace: mrkev. Mrkev, takhle obyčejná zelenina má všestranné použití. A protože má také výraznou oranžovou barvu, použila jse... číst celé
Umíme to sami: koš s jarními květinami.
19.03.2020 Dekorujeme
Umíme to sami: koš s jarními květinami.
Velký košík plný jarních květin. Proutěný koš vyplněný několika druhy květin vytvoříte snadno a bez velkých zkušeností floristů. Nejvíce vám zabere... číst celé
Tvořivé nápady do e-mailu.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
2009-2020 © Copyright DecoupageTvoření. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autorů.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.