1. Úvod
  2. Techniky tvoření - návody »
  3. Decoupage - popis a techniky
Decoupage - ubrousková technika

Decoupage je technika dekorování ubrousky, tzv. ubrousková metoda.

Ubrousky se dá ozdobit téměř cokoliv: oblíbené jsou dřevěné rámečky na obrázky a sololitové destičky; tácy, stojánky nebo krabičky na drobnosti; boxy; konve, džbány nebo plechové obaly; vyjímečná je terakota (květináče, amfóry nebo dózy různých tvarů).

V nabídce lze vybírat z mnoha motivů ubrousků a předmětů ze dřeva - polotovarů, které slouží k dekorování. Např. pro děti můžete vyrobit originální pirátskou truhlu. Romantická zátiší, vůně dálek, ovoce, motivy zvířat, nejrůznější byliny a levandule připomenou atmosféru každého ročního období, andělé vybízejí k rozjímání, adventní motivy zejména zvonky v čase vánočním dodávají kouzlo vašemu domovu. A to všechno lze vytvořit právě pomocí ubrousků.  

Stojanek - olivove dozy OZ.jpg

Podívejte se a zdobte předměty kolem sebe. Vytvoříte si si jedinečná originální díla. Inspirovat se můžete v Fotogalerie speciál & DEKO (odkaz viz. níže). Právě technikou decoupage je to snadné. Motiv vystřihnete z jakéhokoliv ubrousku, pomocí speciálního lepidla přilepte na předmět, nechejte zaschnout a přelakujte. Předmět lze malovat pomocí akrylových barev - to už záleží na vaší fantazii.  

A tak můžete svůj domov měnit podle ročního období, pro setkání s přáteli vytvářet zajímavé dekorace, vytvářet originální přání a slavnostní dekorace (k velikonocům, vánocům, apod.). V kuchyni přibudou krabičky a květináče s bylinkami, svíčky ozdobí andělé, podnosy se promění na slavnostní příležitost, z obrázků na stěně na nás dýchne adventní čas, skříňka na klíče se skřítky bude zdobit dědovu chalupu, puzzle zaplní náš volný čas a v koupelně přibude truhla zdobená mušlemi a lasturami, která nám připomene šumění moře z dovolené. Stará komoda se pod vašima rukama změní v originální kousek, který vám budou přátele a známí závidět.  

 

Fotogalerie speciál & DEKO:

 

Techniky lepení

Technikou decoupage lze lepit těmito způsoby:

  • základní technikou, tj. pomocí štětce lepíme tam, kde jsou nerovnosti na povrchu a malé plochy (např. polystyrenové koule, zdobení malými motivy, apod.).
  • zažehlováním (pomocí žehličky) lepíme ideálně velké hladké plochy (obrázky na stěnu, sololitové destičky, krabičky, boxy, apod.). Při lepení vždy respektujte pokyny výrobků uvedených na obalu.

 

Základní technika: štětec

Stojanek vlci maky postup OZ.jpg     Na zvolený předmět přiložte motiv z ubrousku (pouze třetí potištěnou vrstvu) a opatrnětahem štětce nanášejte lepidlo na ubrousky přes vrchní vrstvu ubrousku. Postupujteod středu k okrajům.Lehce jej štětcem vyhlazujte tak, aby pod ubrouskem nezůstaly vzduchové bubliny. Poté nechejte vše důkladně zaschnout a na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

    Základní techniku používáme především tam, kdenení rovná plocha, ale různé záhyby nebo při lepení malých částí motivu obrázku.Pokud bychom tuto techniku aplikovali na větší plochy, tak počítejte s tím, že se při lepení ubrousek "krabatí" a vytvoří tak malé vlnky (na lepení větších ploch je lepší využít techniku zažehlování). Tuto techniku lze využívat na všechny podklady, jako je dřevo, terakota, plast, kov, sklo nebo polystyren.

 

Zažehlování: využijte žehličku

06 KROK 04 OZ.jpg     Předmět, který chcete ozdobit, nejdříve natřete lepidlemurčeným na ubrouskovou techniku anechejte důkladně zaschnout (pokud chcete schnutí urychlit, použijte fén). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte jej na natřené místo,položte přes něj papír na pečení a přežehlete(stupeň bavlna, nepoužívejte napařování). Teplo z žehličky způsobí, že se lepidlo rozehřeje a ubrousek se spojí s podkladem.Postupujte od středu k okrajům. Poté vyčkejte až vše vychladne a teprve pak sejměte papír na pečení. Na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

Technika zažehlování způsobí, že se nám lepený motiv ubrousku nikde "nezkrabatí" a nevytvoří tak malé "vrásky", jako je tomu u základní techniky. Motiv obrázku bude hladký.

Zažehlování používáme především tam, kde je rovný podklad. Nejlépe se hodí např. na sololitové destičky, krabičky, boxy, zkrátka tam, kde je rovná plocha nebo potřebujeme přilepitvětší plochu motivu. Zažehlování vždy používejte při fixaci na textil (pozor nesmí být strečový materiál). Tuto techniku lze využívat na všechny podklady jako je dřevo, terakota, kov nebo textil.

 

Pomůcky

Ubrousky 25x25 cm tady nebo 33x33 cm zde

Budete potřebovat jakékoliv ubrousky, které se vám líbí. V našem e-obchodu naleznete široký výběr nejen ubrousků, ale také prostírání, běhounů, kapesníčků, decoupage papírů a předvystřižených obrázků, které jsou vhodné na ubrouskovou techniku. Zajímavé motivy lze také nalézt na návštěvě u vašich přátel – stačí jen sbírat. Doporučujeme, abyste vždy měli ubrousků několik, neboť k dekoraci vám obvykle jeden nestačí.

 918-9 Lepidlo decoupage.JPG

Lepidlo na ubrousky vyberte si

Na lepení ubrousků je potřeba zakoupitspeciální lepidla pro ubrouskovou techniku.Lepidlo se na zvolenou plochu nanáší  štětcem nebo žehličkou (viz. techniky lepení). Je důležité zvolit správný typ lepidla, neboť na každý materiál je určeno jiné lepidlo na ubrousky. Dbejte pokynů uvedených od výrobce.

 

916-7 Krakelovaci lak PASUTO.JPGKrakelovací lak  

Tento lak dává předmětům starobylý až antický vzhled (vytvoří se prasklinky). Vše záleží na množství laku, který nanesete na předmět. Lak se nanáší mezi dvě vrstvy akrylové barvy (každá je jiná). Spodní barva pak prasklinkami prosvítá.

 

Akrylové barvy  vyberte si 

Kvalitní akrylové barvy zn. Nerchau jsou vodou ředitelné barvy s matným vzhledem. Díky mimořádné krycí schopnosti, brilantnosti barev a přilnavosti na různorodé povrchy jsou barvy Hobby Acryl matt vhodné nejen pro umělce, ale také pro příležitostné tvořivce, hobby malíře a modeláře. Lze je využít k dekoraci a malování na papír, kartón, malířské plátno, dřevo, kov, sklo,  plast (ne PVC), keramiku, kámen, polystyren a volně schnoucí modelovací hmoty. Obzvláště jsou vhodné k dekorační ubrouskové technice - decoupage.

 

nuzky-kancelarske-avanti-.jpegŠpičaté, ostré nůžky 

Potřebujete je k vystřihování motivů z ubrousků.

 

stetce_03.jpegŠtětce a špachtle 

Štětce používáme na akrylové barvy, na nanášení lepidla, krakelování a závěrečného přelakování. Špachtle použijete na nanášení tmelů.

 

Decoupage lak 250 ml polomatny.jpgZávěrečný bezbarvý lak (matný nebo lesklý) vyberte si

Vodou ředitelný transparentní lak pro přelakování různorodých podkladů jako je papír, kartón, dřevo, keramika, plast a předmětů ozdobených ubrouskovou technikou. Lak je po vyschnutí vysoce odolný proti poškrábání a jinému mechanickému zatížení, předměty lze čistit vodou.

Houbicka.jpgHoubička

Tzv. tupováním (poklepáváním na povrch předmětu) vytvoříte neobvyklý vzhled - patinu.

 

Papír na pečení, žehlička a fén  

Papír na pečení a žehličku využijete zejména při lepení technikou zažehlování. Fén použijete při urychlení schnutí lepidla nebo při schnutí krakelovacího laku.

 

Předměty k dekoraci  vyberte si

Jakýkoliv předmět k dekoraci, který chcete změnit. Na výběr materiál: terakota (např. květináče - malé i velké, talířky), dřevo (vhodné jsou zejména výrobky z neupraveného dřeva či MDF, v prodeji jsou nejvíce žádané rámečky, ale také např. krabičky, stojany na tužky, zrcadla, dřevěné šanony, hodiny, krásně se zdobí bedýnky, do kterých lze uschovat koření, ovoce, konzervy, zavařeniny, krabičky na čaj atd.), polystyren (v nabídce naleznete různé tvary – koule, zvonečky, hvězdy, vajíčka aj.), plech a smalt (konve, džbány, kbelíky), svíčky i textil (prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička, vše nejlépe ve světlé barvě).

 

tavna pistole.jpg Lepicí tavná pistole a lepicí tyčinky

Lepicí tavnou pistoli využijete pro aranžovací práce k lepení přízdob. Lepicí tyčinky potřebujete do tavné pistole, pomocí kterých připevňujete přízdoby na aranžérské podklady, např. věnce, kovové a dřevěné nádoby, apod. Můžete s ní i "malovat", tzv. technikou malování 3D.

 

 

Novinky z našeho blogu

Bílé sovy.
24.09.2020 Dekorujeme
Bílé sovy.
Bílé sovy. Malé bílé sovičky jsou roztomilou dekorací do truhlíku. Já jsem k nim zvolila oranžovou dekoraci, neboť oči okolo soviček mají oranžovou ba... číst celé
Magnólie pro úchvatnou dekoraci.
29.04.2020 Dekorujeme
Magnólie pro úchvatnou dekoraci.
Bílé magnólie vykvétají brzy na jaře. Magnólie jsou krásné okrasné dřeviny typické svými velkými ozdobnými květy. Setkat se s nimi můžeme v zahradá... číst celé
Chytrý nápad: ze sisalu vytvořte mrkev!
15.04.2020 Inspirace
Chytrý nápad: ze sisalu vytvořte mrkev!
Jednoduchá a rychlá dekorace: mrkev. Mrkev, takhle obyčejná zelenina má všestranné použití. A protože má také výraznou oranžovou barvu, použila jse... číst celé
Umíme to sami: koš s jarními květinami.
19.03.2020 Dekorujeme
Umíme to sami: koš s jarními květinami.
Velký košík plný jarních květin. Proutěný koš vyplněný několika druhy květin vytvoříte snadno a bez velkých zkušeností floristů. Nejvíce vám zabere... číst celé
Tvořivé nápady do e-mailu.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
2009-2020 © Copyright DecoupageTvoření. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autorů.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.