Kalendář


 

2009-2017 © Copyright DecoupageTvoření. Všechna práva vyhrazena.

Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autorů.


Newsletter

Zasílání novinek, tipů a článků z našeho webu e-mailem:

Aranžování & dekorace

Přízdoby k aranžování a dekoraci:


Truhlíky plné dekorace: Máte vám truhlík, který byste chtěli vyzdobit? Vyberte si z dřevěných nebo proutěných!

E-shop: aranžérské přízdoby s květinami a plody nebo plody citronů, oliv. Zkuste i různá zvířátka.

Barevné stuhy na svázání mašlí, ovázání nádob nebo na zavěšení dekorace.

Štítky

Ubrousky na techniku decoupage   Decoupage návod   Decoupage tvoření  Akrylové barvy Aranžování dekorací Aranžovací hmota Předměty pro decoupage Inspirace pro tvoření Plechová konev Věnce z proutí Lepidlo na decoupage Návod na decoupage Papírový provázek pro TwistArt tvoříme z papírových provázků Jak ozdobit letní věneček  Přízdoby pro dekorace Ubrousky pro decoupage Nápady na aranžování Dřevěné předměty k dekorování, na decoupage

 

LETNÍ speciál & DEKO

Dekorace léto (aranžmá do nádob, košů, truhlíků).

Fotogalerie a návody letního tvoření (jak zdobíte vy?).

Nejnovější články (fotogalerie, návody pro tvoření).

 


Inspirujte se - foto, články » Podzimní speciál & DEKO
Vyrábíme podzimní lucerny

Denní světlo se na podzim krátí a den se nám tak zdá kratší. Noci se prodlužují. My jsme se rozhodli, že si vyrobíme jednoduché lucerny s podzimním motivem červených muchomůrek. Dovnitř vložíme různě velké svíčky (čajové, klasické); dle toho, jak velkou lucernu zhotovíme.

Pomůcky a materiál, který potřebujete na vytvoření luceren:

 • motiv ubrousků: podzimní motiv s červenými muchomůrkami. Můžeme využít ubrousky o vel. 33x33 cm nebo 25x25 cm, podle toho, jak velké sáčky budeme vyrábět.
 • pečící papír a papírová taška: abychom dovnitř mohli vložit svíčku, je nutné, aby obal lucerny byl nehořlavý. Využijeme proto nejlépe pečící papír, který rozstříháme přesně podle rozložené papírové tašky. Ta je vyrobena z klasického papíru a mohla by od tepla svíčky shořet. Proto ji potřebujeme jen na "rozložení", abychom podle ní obkreslili na pečící papír obrysy a složili si sáček - lucernu.
 • lepidlo: na lepení sáčku i motivu ubrousku využijeme decoupage lepidlo, které je vhodné na lepení papíru.
 • svíčky: do malých luceren jsou vhodné čajové svíčky, do těch větších použijte klasické svíčky. Nikdy však nenechávejte lucerny bez dozoru!

Hotové výrobky na prodej: výrobky z naší dílny.

E-shop: klikněte na detail obrázku použitého materiálu (viz. výše).

Postup: Obyčejnou papírovou tašku opatrně rozlepíme ve svárech - bude mám sloužit jako šablona na pečící papír. Přiložíme na pečící papír a obrysy obtáhneme. Vystřihneme a složíme podle papírové tašky. Spodek - dno zalepíme pomocí lepidla a necháme zaschnout. Z ubrousku vystřineme motivy muchomůrek a střídavě je polepíme po všech stranách. Můžeme použít metodu "zažehlování". V horní části sáčku můžeme pomocí děrovačky "vyzdobit" sluníčko či jiné obrysy; horní okraj vystřihneme pomocí ozdobných nůžek (nemáme-li je, předkreslíme si vzor a vystřihneme klasickými nůžkami). K domalování použijeme akrylové barvy. Lze využít i barevné stuhy, které připevníme pomocí lepidla. Dovnitř vložíme svíčky, zapálíme a aranžujeme na nehořlavý podklad! Vhodné umístit na podklad se zemí, hlínou nebo kameny (do zahrady, apod.). Proti převrhnutí a lepší stabilitu luceren, umístětě dovnitř menší kameny nebo nasypejte písek; zejména, pokud budete čas trávit venku (vánek by vám mohl lucerny převrhnout).

Datum vydání: 4.10.2013, Autor texu: Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, Obr.1: lucerny s motivem červených muchomůrek, zdroj: Deko und Bastel-Ideen.

 

?
Amfóry: houby, borůvky, lesní plody

Houby a plody lesních strání

    Rádi se touláte s košíkem po lese, sbíráte červené maliny nebo sladké plody borůvek na letní koláč? Ano, my se touláme rádi, máme radost z hříbka jehož klobouk se leskne ranní rosou, srdce nám skáče radostí nad kloboučkem křemenáče rostoucího z vřesu, šustění listí břízek, pozorujeme mravence v jejich práci, slyšíme sovu, občas se v dáli na nás podívá srna a někdy potkáme i hajného, abychom mu popřáli krásný den. Chtěli jsme si ten kousek "lesní přírody" přinést i k nám domů - amfóry dostaly nový kabát s hříbky a borůvkami, vázu jsme dekorovali podzimními plody jeřabin, šípky a ptáčky. Na celé zátiší jsme použili sušený mech a klasy obilí, které jsme nasbírali v lese a na poli; a doplnili dekorací větvičky šípků, červené muchomůrky a velké hřiby.

  

Obr.1-4: Amfóry zdobené technikou decoupage, ubrousky 33x33 cm.

Materiál:

  • Amfóra s mini amfórkami na lýku z terakoty 1.
  • Amfóra s z terakoty 11.
  • Ubrousek Atlas hub, béžové pozadí
  • Ubrousek Plody lesa - borůvky, kaštany, oříšky, žaludy
  • Ubrousek Podzimní plody, jeřabiny, šípek aj.
  • Ubrousek Ptáčci a šípky
  • Decoupage lepidlo Pasuto, 250 ml
  • Decoupage lak Pasuto, 250 ml
  • Hobby Acryl matt bambusová, 59 ml (odstín č. 601)
  • Hobby Acryl matt hnědá tmavá, 59 ml (odstín č. 617)
  • Akrylová barva Rubens bílá, 750 ml (odstín č. 102)
  • Špičaté a ostré nůžky
  • Přízdoby: větvičky šípků, velké hřiby a červené muchomůrky

Postup:

 1. Očistíme amfóru od nečistot, postačí nám k tomu malý kartáček na ruce. Smícháme akrylové barvy "bambusová s bílou", v poměru cca 1:5 (jeden díl bambusové a 5 dílů bílé) tak, aby barva byla "tón v tónu" v barvě ubrousku Atlas hub. Amfóru doporučujeme natřít minimálně v třech vrstvách (aby barva lépe vynikla). Necháme vždy mezi jednotlivými vrstvami alespoň 15 minut zaschnout.
 2. Pomocí nůžek vystřihněte jednotlivé motivy na ubrousku. Oddělte horní tištěnou vrstvu ubrousku a přiložte na amfóru. Pomocí štětce, lepidlem celý obrázek přelepte a vyhlaďte.
 • Amfóra vzor 1: Obrázek hub z ubrousku Atlas hub umístěte z obou dvou stran amfóry a doplňte motivem borůvek. 
 • Amfóra vzor 11: Obrázek z ubrousku "Podzimní plody, jeřabiny, šípek aj." umístěte z obou dvou stran amfóry a zbývající místa doplňte ptáčkem z ubrousku "Ptáčci a šípky".

Nechte lepidlo zaschnout a poté ještě jednou lepidlem zafixujte. Nechte důkladně zaschnout nejlépe do druhého dne.

Dolní a horní okraj, ucho a vnitřní část amfóry namalujte tmavě hnědou barvou. Docílíte tak efektního vzhledu.

 1. Pomocí štětce celou amfóru přelakujte lakem (v nabídce lesklý nebo matný). Můžete také použít laky ve spreji (doporučujeme předmět vložit do papírové krabice, aby rozptyl laku nešel na ostatní předměty kolem). Nechte zaschnout cca 60 minut a poté celý proces ještě minimálně 2x zopakujte.
 2. Vložte do amfór dekoraci - např. klasy pšenice, větvičky šípku. A výrobek je hotov.

Amfóry můžete aranžovat s přízdobami hřibů a červených muchomůrek do sušeného mechu, který jste si přinesli z lesa při toulkách přírodou. Nebo je umístěte na okno mezi ostatní květináče. Určitě pro ně naleznete místo, kde se budou těšit nejen vaší pozornosti.

Bc.Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, 25.10.2011

E-shop: Hotové výrobky z naší dílny. Vyberte si podzimní přízdoby - houby a plody.


Houby a plody 02 OZ HOuby a plody 19 OZ2 Houby a plody 11 OZ Houby a plody 07 OZ

Podzimní výzdoba

Podzimní výzdoba s dýní

    Velké kouzlo podzimní dekorace - to je inspirace pro oranžové dýně všech tvarů a velikostí. Vše co potřebujete najdete při toulkách přírodou: klasy pšenice z pole, zbarvené bobule jeřabin, z kterých je vyroben věnec na stěnu. Obal z terakoty zdobí dýně, která vypadadá plasticky. Horní část je vyplněna sisalem, barevnými dýněmi, žaludy, slunečnicemi a celá kompozice je dozdobená schránkami šneků (kteří své schránky na podzim opustili, a tak jsme si je "vypůjčili" na naše tvoření). Svíčky jsme omotali rafií a přidali mochyni s oranžovými latta koulemi. Celé zátiší umocňují malé a velké barevné dýně. Můžete přidat sušené bobule mochyní a šišky Pubescens. Dýňový květináč skvěle ozdobí stůl, poličku nebo parapet okna - oranžová v kombinaci s dýněmi - to je přeci podzim.

Rubrika: Návody, Decoupage - naše tvoření

E-shop: samostatně potřebujete na výrobu dekorace "mix dýní", "dýně velká", "obal na květináč", "samotvrdnoucí hmota", "sisal bělený" a "slunečnice střední" aj. Všechny dekorace podzim na tvoření.


Podzim DYNE 10M OZ Podzim DYNE 18M OZ Podzim DYNE 23M OZ Podzim DYNE 03_01M OZ

Zátiší s dýní a mochyní

Barevné dýně všech velikostí a tvarů, žaludy, slunečnice a šneci - vytvoříme kouzelnou podzimní atmosféru na parapet okna. Na stěnu nebo na vstupní dveře přidáme věnec z klasů pšenice a jeřabin. 

Postup:

1. Obal na květináč celý "natupujeme" (tj. "poťukáváním" na plochu) tmavě hnědou barvou. Necháme zaschnout.

3D motiv z dýně: ze samotvrdnoucí hmoty si vyválíme plát o síle 0,5 cm a nožem vyřízneme základ pro malování obrázku (tvar nepravidelného obdélníku: horní strana 11 cm, dolní strana 7 cm, pravá i levá strana 11,5 cm). Do hmoty pomocí ostré špejle vytlačíme obrysy dýně: zobrázku si na pečící papír předkreslíme pomocí obyčejné tužky motiv dýně. Poté papír otočíme, položíme na samotvrdnoucí hmotu a obrysy obtáhneme tak, aby se překreslily na hmotu. Ty pak ostrou špejlí ve hmotě vytlačíme. Hmotu přitiskneme na květináč a necháme na vzduchu zaschnout (cca 2 dny). Po zaschnutí hmotu přilepíme lepicí pistolí a celý květináč vč. 3D motivu natupujeme houbičkou nepravideně oranžovou barvou (smíchání odstínu červené č. 317 a zlaté žluté č. 210). Necháme opět zaschnout. Stejný odstín oranžové použijeme při malování dýně a na její listy a stonky použijeme tmavě zelenou, odstín č. 503. Spáry dýně malujeme opatrně špičkou ostré špejle. Necháme celé zaschnout a poté přelakujeme bezbarvým lakem.

2. Dekorace dýní a slunečnic: na sololit destičku 12x12 cm nejdříve přilepíme sisal bělený, poté přidáme mix malých barevných dýní, žaludy, slunečnice a dozdobíme klasy pšenice, prosa a ulitami šneků. Celou dekoraci upevníme pomocí lepicí pistole. Destičku můžeme volně položit nebo upevnit pomocí lepicí pistole na květináč. Pokud destičku nepřilepíme, můžeme pak samostatně obal na květináč využít na tužky, štětce nebo kuchyňské nádobí.

3. Svíčky ovážeme rafií a svážeme konce. Na ně upevníme oranžové malé koule a přidáme mochyni.

4. Celé zátiší ozdobíme pomocí sisalu, malých a velkých oranžových dýní, šiškami Salignum Loose a dekorativními koulemi.

5. Věnec vytvoříme svázáním klasů pšenice a prokládáme jej větvičkami s plody jeřabin. Použijeme jutový provázek a konce svážeme k sobě. Můžeme jej dozdobit mašlí. Pověsíme jej na stěnu nebo na vstupní dveře.

Květináč a svíčky můžeme umístit na parapet okna, komodu nebo stůl. Věnec pověsíme na stěnu nebo dveře. A barevný podzim je tady.

Pomůcky a materiál k tvoření:

 • Mix dýní 4 ks/bal., malé keramika
 • Dýně oranžové malé 7,5 cm i velké 9 cm (cca 2-4 ks od každé velikosti)
 • Slunečnice střední, 6 ks/bal.
 • Žaludy 12 ks/bal.
 • Obal na květináč terakota, 15 cm
 • Samotvrdnoucí hmota KREA 500 g, bílá
 • Akrylová barva Rubens bílá, 750 ml (odstín č. 102)
 • Hobby Acryl matt červená, 59 ml (odstín č. 317)
 • Hobby Acryl matt zlatá žlutá, 59 ml (odstín č. 210)
 • Hobby Acryl matt tmavě zelená, 59 ml (odstín č. 503)
 • Hobby Acryl matt tmavě hnědá, 59 ml (odstín č. 617)
 • Sololit destička 12x12 cm, bez háčku
 • Sisal bělený 50 g
 • Svíčka 15 a 20 cm
 • Rafie (přírodní lýko)
 • Dekorativní koule 2 cm, oranžová 10 ks/bal.
 • Šišky Salignum Loose 10 ks/bal.
 • Ostré nůžky (na zkracování stonků); nůž (na vyřezávání hmoty)
 • Lepicí pistole
 • Pomůcky: motiv obrázku dýně na květináč; ostrá špejle a houbička na tupování (zakoupíte v domácích potřebách)
 • Na věnec použijeme klasy pšenice a větvičky s plody jeřabin (nasbíráte při toulkách přírodou); jutový provázek

 Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, 8.9.2011

 

Oříšky a plody z lesa

 Podnos nebo krabička s oříšky a lesními plody

     Máme rádi přírodu - rádi se touláme po lesích, loukách a sbíráme plody: žaludy, bukvice, kaštany, červené nebo oranžové jeřabiny, listí snad všeho druhu nebo malé větvičky. Líbí se nám, jak si ptáčci ve svých zobácích nesou malé oříšky do hnízda. Hledali jsme vzor, který by všechny tyto okamžiky zachytil. A podařilo se nám: našli jsme pro dekoraci dřevěného podnosu, zátiší s plody a listím a malým černým ptáčkem, který nad tím vším dohlíží. Krabičku na různé drobnosti jsme ozdobili motivem vlašských a lískových ořechů. Do ní můžeme schovat např. sáčky čaje nebo cukru. A co takhle je naplnit oříškami, mandlemi, vlašskými ořechy v čokoládě v celofánovém sáčku a darovat jej nějakému "mlsounovi"? Určitě bude překvapen, co se v krabičce skrývá.

Použili jsme akrylové barvy na tác s lesními plody a ptáčkem: 601 bambusová + 602 okrová, 617 hnědá. Na krabičku s lískovými a vlašskými ořechy: 203 pastelově žlutá + 102 bílá, 617 hnědá (zn. Hobby Acryl matt Nerchau, 59 ml).

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej. Dřevěné polotovary: tác a krabička - vyberte si.


Podnos s plody 02 OZ Krabicka orisky 01 OZ Krabicka orisky 03 OZ Krabicka orisky 05 OZ

Barevný podzim

Podzim - to jsou kaštany, žaludy a košíky hub

      Na podzim příroda převléká svůj kabát, listí se barví do neuvěřitelných odstínů barev, plody podzimu - kaštany, žaludy dozrávají, houbařská sezóna vrcholí. Právě teď je ten vhodný čas na sběr lesních plodů; jejich motivy si vyberete i mezi ubrousky: listí dubu, kaštanů nebo žaludů použijeme na stojánky na dochucovadla nebo stojánek na příbory. Motiv kaštanu jsme dekorovali i na svíčku. Mini motivy jsme použili i na kuchyňské nářadí. A protože jsme vášniví houbaři, obrázek jsme využili na zátiší s košíkem hub; jeho okraj jsme ozdobili ubrouskem s motivem břečťanu. Do pleteného koše s velkým uchem jsme vložili barevný vřes a okraje dekorovali přírodní rafií; vložit také můžete sušené plody jeřabin nebo listím dubu a velkých hřibů, barevnost přidá i oranžový sisal. 

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej. Všechny dekorace pro aranžování - vyberte si.


DSC06922 - podzim zatisi 01 OZ Zatisi podzim 20 VYB DSC06912 - podzim zatisi 10 OZ DSC06893 - podzim zatisi 05 OZ DSC06932 - pozdim zatisi 06 OZ DSC06887 - podzim zatisi 09 OZ DSC06938-02 - podzim zatisi 02 OZ DSC06869 - podzim zatisi 04 OZ

Slunečnice

SLUNECNICE 17a OZ.jpgPokud máte rádi velké a nápadité květy, je slunečnice se svými žlutými květy nepřehlédnutelná. Květe od července do října. Najdeme ji nejen na zahradách, ale také na širých polích, kde je pěstována zejména pro slunečnicový olej a semena. Do Evropy slunečnici přivezli v 16. stol. Španělé. Pochází však se severní Ameriky a najdeme ji nejen v odstínu žluté, ale také temně hnědé, rudé. Slunečnice své květy otáčí po celý den za sluncem. Slunečnicová semínka se přidávají do pečiva, salátů, dají se i pražit s cukrem. Z čerstvých listů si připravíte lahodný čaj. Na semínkách se pochutnají zejména v podzimním a zimním období ptáčci - milují je zejména sýkorky. 

Slunečnice přitahuje brouky, motýly a létavý hmyz, zejména čmeláky, kteří milují sladký nektar. Proto jsme tento motiv použili na amfóru, přidali i motiv zelených listů břečťanu, omotali rafií. Tato dekorace nám zdobila místo na skříňce. 

E-shop: hotové výrobky z naší dílny na prodej. Všechny předměty k dekoraci, přízdoby/rafie, sisal - vyberte si. Nezapomeňte na barvy, a také na lepidla a laky.

Rubrika:


SLUNECNICE 37 OZ SLUNECNICE 31 OZ SLUNECNICE 24 orez OZ SLUNECNICE 34 OZ SLUNECNICE 44 OZ SLUNECNICE 35 detail OZ SLUNECNICE 21 vaza OZ SLUNECNICE 36 detail OZ

Teplé tóny podzimu - mochyně

     Mochyně pochází z jižní Evropy. Její správný název je "mochyně židovská třešeň". Lidově se používají také názvy mořská višeň, židovská višeň, židovská jahoda, liščí jablko, měchuňky. Typická je svým velkým oranžovými až červenými uzavřenými kalichy s bobulí uvnitř. Listy na stoncích opadávají, ale kalichy zůstávají až dlouho do zimy (v zámrazu na sněhové pokrývce vypadají fantasticky). Mochyně tvoří souvislé porosty a na zahradě vytvoří zářivá oranžová zákoutí. 

      Její kalichy se podobají čínským lampionům. Je oblíbená především do sušených vazeb, a protože ji můžeme využít s motivy z ubrousků, použijeme ji na různé krabičkydřevěné tácy nebo boxy, do kterých uložíme malé zahradní nářadí

E-shop: motiv ubrousku "mochyně". Všechny dekorace pro aranžování - vyberte si.


Mochyně 01 Mochyně 02 Mochyně 03 Mochyně 04 Mochyně 05 Mochyně 06 Mochyně 07 Mochyně 08

Lovecká sezóna

    Začínáme loveckou sezónou. Lovecká sezóna byla oblíbená především v knížecích rodech a má velice bohatou historii, kterou naleznete snad na všech hradech a zámcích u nás (lovecké salónky, trofeje aj.). A tak jsme si trochu tradiční myslivosti přenesli i k nám domů - nahánění v zámeckém parku psy s motivem podzimních plodů a listí (kaštany, žaludy, dubové listí).    

     S nadcházejícím podzimem, který je tradičně u nás spjat s honitbou v duchu mysliveckých tradic, dozráváním vinné révy nebo oblíbeným hledáním hub v našich lesích, vzniká mnoho podzimních dekorací. Na dekoraci jsme použili bělený sisal, barevnou sušenou kukuřici a do vázy vložili listy břečťanu.  

E-shop: motiv ubrousku "plody a listy lesa"; použít můžete různé rozměry rámečků a pláten. Všechny dekorace pro aranžování - vyberte si.


Lovecky hon 01 Lovecky hon 02 Lovecky hon 03 Lovecky hon 04

Oliva

  

 

Materiál

 • Tác dřevěný na chléb (kolekce vyprodána)
 • Dóza na čaj, kávu, cukr, aj. (kolekce vyprodána)
 • Stojánek na dochucovadla, světlý (kolekce vyprodána)
 • Ubrousek Olivové dózy a olivová větvička, béžové pozadí (kolekce vyprodána)
 • Decoupage lepidlo Pasuto, 250 ml
 • Decoupage lak Pasuto, 250 ml
 • Akrylová barva Rubens bílá, 750 ml (odstín č. 102)
 • Špičaté a hlavně ostré nůžky
 • K dekoraci: svazky oliv, rafie (přírodní lýko), zelený nebo žlutý ubrus či běhoun na stůl

Postup:

1. Dřevěný tác, dózu a stojánek na čaj, kávu, aj. natřeme z jedné strany bílou barvou (tam, kde budeme nanášet celý motiv ubrousku "olivové dózy"). Bílou barvu nanášíme proto, neboť lépe vynikne detail obrázku. Necháme důkladně zaschnout. 

2. Na bílou barvu naneseme postupně tři vrstvy lepidla (jednotlivé vrstvy necháme důkladně zaschnout nejlépe 5 hodin). Poté přiložíme horní tištěnou vrstvu ubrousku s motivem "olivové dózy", přiložíme pečící papír a přežehlíme žehličkou. Dbáme na to, aby se lepidlo teplotou po celém obvodu vsáklo. Tam, kde se lepidlo nevsáklo, naneseme lepidlo štětcem. Opět necháme důkladně zaschnout.

3. Pomocí nůžek vystřihneme jednotlivé motivy větviček oliv na ubrousku. Oddělíme horní tištěnou vrstvu ubrousku a přiložíme na polotovary. Pomocí štětce, lepidlem celý obrázek přelepíme a vyhladíme. Necháme lepidlo zaschnout a poté ještě jednou lepidlem zafixujeme. Necháme důkladně zaschnout nejlépe do druhého dne.

4. Pomocí štětce přelakujeme lakem všechny výrobky (v nabídce lesklý nebo matný). Můžeme také použít laky ve spreji (doporučujeme předmět vložit do papírové krabice, aby rozptyl laku nešel na ostatní předměty kolem). Necháme zaschnout cca 60 minut a poté celý proces ještě minimálně 2x zopakujeme.

5. Na ozdobu: větvičky oliv svážeme rafií (my jsme použili 3 svazky na jedno svázání). Větvičky naaranžujeme na stůl volně mezi ostatní nádobí. Můžeme jej svázat společně s ubrousky a vložit na talíř.

     Přes stůl dáme zelený a žlutý běhoun, přidáme svázané větvičky oliv (použijeme na svázání přírodní lýko rafii), tác, dózu i stojánek umístíme na stůl. Použijeme jej na chleba, olivové oleje, příbory, ubrousky, cukrovinky, kořenky apod. a pozveme své přátele ke stolu. Uvidíte jak budou překvapeni originální výzdobou.

  Bc. Lucie Ryšavá, DecoupageTvoření.cz, 2.8.2011