Kalendář


 

2009-2017 © Copyright DecoupageTvoření. Všechna práva vyhrazena.

Kopírování obrazového materiálu, šíření celých nebo částí textů, fotografií nebo zdrojových kódů obsažené na DecoupageTvoření, nesmí být v jakékoliv podobě využito bez výslovného souhlasu autorů.


Newsletter

Zasílání novinek, tipů a článků z našeho webu e-mailem:

Aranžování & dekorace

Přízdoby k aranžování a dekoraci:


Truhlíky plné dekorace: Máte vám truhlík, který byste chtěli vyzdobit? Vyberte si z dřevěných nebo proutěných!

E-shop: s květinami trsy jahod, svazky levandule, květy slunečnic nebo plody citronů, oliv. Zkuste i různá zvířátka.

Barevné stuhy na svázání mašlí, ovázání nádob nebo na zavěšení dekorace.

Štítky

Levandule Jahody   Zahradní altán   Rybníky a tůně  Měsíček lékařský Růže zahradní Ptáčci, motýli, včely Obilí Ječmen, žito, pšenice Konev s rafií  Věnce z proutí Mořské uzly Mušle, hvězdice Svazek trávy Šalvěj tymián, oregano Voňavé bylinky na břehu potoka Horská údolí  Strže potoků Voňavé sirupy Marmelády z rybízu, borůvek, malin

 

LETNÍ speciál & DEKO

Dekorace léto (aranžmá do nádob, košů, truhlíků).

Fotogalerie a návody letního tvoření (jak zdobíte vy?).

Nejnovější články (fotogalerie, návody pro tvoření).

 


Návody, popis a techniky » DECOUPAGE - popis a techniky
Decoupage - ubrousková technika

   Decoupage je metoda dekorování ubrousky, tzv. ubrousková metoda.

    Ubrousky se dá ozdobit téměř cokoliv: oblíbené jsou dřevěné rámečky na obrázky a sololitové destičky; tácy, stojánky nebo krabičky na drobnosti; boxy; konve, džbány nebo plechové obaly; vyjímečná je terakota (květináče, amfóry nebo dózy různých tvarů).

    V nabídce lze vybírat z mnoha motivů ubrousků a předmětů ze dřeva - polotovarů, které slouží k dekorování ubrousků. Např. pro děti můžete vyrobit originální pirátskou truhlu. Romantická zátiší, vůně dálek, ovoce, motivy zvířat, nejrůznější bylinky připomenou atmosféru každého ročního období, oblíbenou levanduli z Provence ve svazku vždy máte na očích, romantičtí andělé vybízejí k rozjímání, adventní motivy zejména zvonky v čase vánočním dodávají to pravé kouzlo vašemu domovu. A to všechno lze vytvořit právě pomocí ubrousků.  

Stojanek - olivove dozy OZ.jpg

    Zkuste se tak porozhlédnout a ozdobit předměty kolem sebe a vytvořit si jedinečná originální díla. Inspirovat se můžete v naší dílně tvoření - fotogalerii. Právě pomocí decoupage je to snadné. Motiv vystřihnete z jakéhokoliv ubrousku, pomocí speciálního lepidla přilepíte na předmět, necháte zaschnout a přelakujete. Předmět lze domalovat pomocí akrylových barev - to už záleží na vaší fantazii.  

A tak můžete svůj domov měnit podle ročního období, pro setkání s přáteli vytvářet zajímavé dekorace, vytvářet originální přání a slavnostní dekorace (k velikonocům, vánocům, apod.). V kuchyni přibudou krabičky a květináče s bylinkami, svíčky ozdobí andělé, podnosy se promění na slavnostní příležitost, z obrázků na stěně na nás dýchne adventní čas, skříňka na klíče se skřítky bude zdobit dědovu chalupu, puzzle zaplní náš volný čas a v koupelně přibude truhla zdobená mušlemi a lasturami, která nám připomene šumění moře z dovolené. Stará komoda se pod vašima rukama změní v originální kousek, který vám budou přátele a známí závidět. 

Přejeme vám mnoho nápadů a šikovné ruce.

Váš tým DecoupageTvoření.cz

 

Související články:

 

Techniky lepení

Můžete si vybrat mezi dvěma způsoby lepení:

  • základní technikou, tj. pomocí štětce lepíme tam, kde jsou různé záhyby a malé plochy (např. polystyrenové koule, zdobení malými motivy, apod.).
  • zažehlováním (pomocí žehličky) lepíme ideálně velké hladné plochy (obrázky na stěnu, sololitové destičky, krabičky, boxy, apod.). Při lepení vždy respektujte pokyny výrobků uvedených na obalu.

Základní technika "štětcem"

Stojanek vlci maky postup OZ.jpg     Na zvolený předmět přiložte motiv z ubrousku (pouze třetí potištěnou vrstvu) a opatrně tahem štětce nanášejte lepidlo na ubrousky přes vrchní vrstvu ubrousku. Postupujte od středu k okrajům. Lehce jej štětcem vyhlazujte tak, aby pod ubrouskem nezůstaly vzduchové bubliny. Poté nechejte vše důkladně zaschnout a na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

    Základní techniku používáme především tam, kde není rovná plocha, ale různé záhyby nebo při lepení malých částí motivu obrázku. Pokud bychom tuto techniku aplikovali na větší plochy, tak počítejte s tím, že se při lepení ubrousek "krabatí" a vytvoří tak malé vlnky (na lepení větších ploch je lepší využít techniku zažehlování). Tuto techniku lze využívat na všechny podklady, jako je dřevo, terakota, plast, kov, sklo nebo polystyren.

Zažehlování (pomocí žehličky)

06 KROK 04 OZ.jpg     Předmět, který chcete ozdobit, nejdříve natřete lepidlem určeným na ubrouskovou techniku a nechejte důkladně zaschnout (pokud chcete schnutí urychlit, použijte fén). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte jej na natřené místo, položte přes něj papír na pečení a přežehlete (stupeň bavlna). Teplo z žehličky způsobí, že se lepidlo rozehřeje a ubrousek se spojí s podkladem. Postupujte od středu k okrajům. Poté vyčkejte až vše vychladne a teprve pak sejměte papír na pečení. Na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

Technika zažehlování způsobí, že se nám lepený motiv ubrousku nikde "nezkrabatí" a nevytvoří tak malé "vrásky", jako je tomu u základní techniky. Motiv obrázku bude hladký.

Zažehlování používáme především tam, kde je rovná plocha. Nejlépe se hodí např. na sololitové destičky, krabičky, boxy, zkrátka tam, kde je rovná plocha nebo potřebujeme přilepit větší plochu ubrousku. Zažehlování vždy používejte při fixaci na textil (pozor nesmí být strečový materiál). Tuto techniku lze využívat na všechny podklady jako je dřevo, terakota, kov nebo textil.

Autor: DecoupageTvoření.cz

 

Decoupage - co budete potřebovat?

635 Vune vanoc OZ.jpg     Ubrousky  vyberte si

   Budete potřebovat jakékoliv ubrousky, které se vám líbí. V našem e-obchodu naleznete široký výběr nejen ubrousků, ale také prostírání, běhounů, kapesníčků, decoupage papírů a předvystřižených obrázků, které jsou vhodné na ubrouskovou techniku. Zajímavé motivy lze také nalézt na návštěvě u vašich přátel – stačí jen sbírat. Doporučujeme, abyste vždy měli ubrousků několik, neboť k dekoraci vám obvykle jeden nestačí.

 

 918-9 Lepidlo decoupage.JPG

       Lepidlo na ubrousky  vyberte si

     Na lepení ubrousků je potřeba zakoupit speciální lepidla pro ubrouskovou techniku. Lepidlo se na zvolenou plochu nanáší  štětcem nebo žehličkou (viz. techniky lepení). Je důležité zvolit správný typ lepidla, neboť na každý materiál je určeno jiné lepidlo na ubrousky. Dbejte pokynů uvedených od výrobce.

 

916-7 Krakelovaci lak PASUTO.JPG       Krakelovací lak  vyberte si

     Tento lak dává předmětům starobylý až antický vzhled (vytvoří se prasklinky). Vše záleží na množství laku, který nanesete na předmět. Lak se nanáší mezi dvě vrstvy akrylové barvy (každá je jiná). Spodní barva pak prasklinkami prosvítá.

 

 

hobby-acryl matt.jpg  Akrylové barvy  59 ml vyberte si nebo  750 ml vyberte si

  Kvalitní akrylové barvy zn. Nerchau jsou vodou ředitelné barvy s matným vzhledem. Díky mimořádné krycí schopnosti, brilantnosti barev a přilnavosti na různorodé povrchy jsou barvy Hobby Acryl matt vhodné nejen pro umělce, ale také pro příležitostné tvořivce, hobby malíře a modeláře. Lze je využít k dekoraci a malování na papír, kartón, malířské plátno, dřevo, kov, sklo,  plast (ne PVC), keramiku, kámen, polystyren a volně schnoucí modelovací hmoty. Obzvláště jsou vhodné k dekorační ubrouskové technice - decoupage.

 

nuzky-kancelarske-avanti-.jpeg   Špičaté a hlavně ostré nůžky vyberte si

  Potřebujete je na vystřihování motivů z ubrousků.

 

stetce_03.jpeg     Štětce a špachtle  vyberte si

   Štětce používáme na akrylové barvy, na nanášení lepidla, krakelování a závěrečného přelakování. Špachtle použijete na nanášení tmelů.

 

 

Decoupage lak 250 ml polomatny.jpg              Závěrečný bezbarvý lak (matný nebo lesklý)  vyberte si

            Vodou ředitelný transparentní lak pro přelakování různorodých podkladů jako je papír, kartón, dřevo, keramika, plast a předmětů ozdobených ubrouskovou technikou. Lak je po vyschnutí vysoce odolný proti poškrábání a jinému mechanickému zatížení, předměty lze čistit vodou.

 

Houbicka.jpg       Houbička

     Tzv. tupováním (poklepáváním na povrch předmětu) vytvoříte neobvyklý vzhled - patinu.

 

 

 

Papír na pečení, žehlička a fén  

     Papír na pečení a žehličku využijete zejména při lepení technikou zažehlování. Fén použijete při urychlení schnutí lepidla nebo při schnutí krakelovacího laku.

 

003 Ramecek OZ.jpg       Předměty k dekoraci  vyberte si

    Jakýkoliv předmět k dekoraci, který chcete změnit. Na výběr z materiálu: terakota (např. květináče - malé i velké, talířky), dřevo (vhodné jsou zejména výrobky z neupraveného dřeva či MDF, v prodeji jsou nejvíce žádané rámečky, ale také např. krabičky, stojany na tužky, zrcadla, dřevěné šanony, hodiny, krásně se zdobí bedýnky, do kterých lze uschovat koření, ovoce, konzervy, zavařeniny, krabičky na čaj atd.), polystyrenu (v nabídce naleznete různé tvary – koule, zvonečky, hvězdy, vajíčka aj.), plech a smalt (konve, džbány, kbelíky), z porcelánu (hrníčky, talířky atd.), lze dekorovat svíčky i textil (prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička, vše nejlépe ve světlé barvě). E-shop s předměty k dekoraci: VSTUPTE.

 

tavna pistole.jpg     Tavná pistole a lepicí tyčinky

   Tavnou pistoli využijete pro aranžovací práce při lepení přízdob (např. mušličky, provázky, kamínky, sušené květiny a plody, reliéfy ze sádry, rafie, sisal, apod.)

 

 

 

YTcwZDQyOG